Kiedyś niemal codzienność. Dziś za palenie liści możemy zapłacić wysoką karę

Nadchodzi jesień, a wraz z nią na chodnikach oraz trawnikach pojawia się coraz więcej suchych liści oraz gałązek. Jest to szczególny problem dla właścicieli domów z ogrodem oraz działek. Wydawałoby się, że zgrabionych liści można łatwo pozbyć się poprzez spalenie, jednak przepisy mówią inaczej

Fot. Pixabay

Palenie liści jeszcze nie tak dawno temu było standardowym widokiem na wsiach lub terenach podmiejskich w okresie późno letnim i jesiennym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dziś takie działanie jest surowo zabronione, niezależnie od tego, czy liście chcemy spalić na działce obok domu, czy na działce rekreacyjnej. Zakaz palenia liści obowiązuje również na terenie rodzinnych ogródków działkowych (ROD). Tam bowiem, zgodnie z regulaminem, zabronione jest palenie śmieci, w tym liści, gałęzi lub skoszonej trawy.

Palenie liści na działkach zabronione jest kilkoma przepisami. Szczególnie należy zwrócić uwagę, że od 2021 roku istnieje obowiązek segregacji wszystkich odpadów oraz selektywnego zbierania. Ponadto zabronione jest przetwarzanie odpadów poza urządzeniami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Ponadto palenie liści powoduje powstawanie dymu, który może być uciążliwy dla sąsiadów. Ci mogą nas oskarżyć o immisję, którą jest uciążliwe zachowanie, które zakłóca korzystanie z własnej nieruchomości. Zakaz palenia liści i gałęzi obowiązuje w gminach, gdzie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów.

Według przepisów jeżeli gmina nie prowadzi takich punktów, to spalanie liści jest dopuszczalne, lecz jedynie w kontrolowanych warunkach i bez naruszania innych przepisów. Jednak obecnie każda gmina prowadzi selektywną zbiórkę odpadów, co oznacza zakaz palenia liści czy gałęzi obowiązuje w całej Polsce.

Prawo przewiduje karę grzywny w wysokości 500 złotych za palenie suchych liści na działce. Jeżeli jednak sprawa zostanie skierowana do sądu, wówczas kara może wynieść nawet 5000 złotych. Co zatem robić z liśćmi? Są to tak zwane odpady zielone (do których zaliczane są liście, gałęzie, łodygi, skoszona trawa, drewno, warzywa czy owoce).

Wszystkie te odpady należy wyrzucać do worków na odpady biodegradowalne, które następnie zostaną odebrane przez firmę zajmującą się wywozem śmieci. Zebrane liście można także dostarczyć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się w każdej gminie.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl