Komisja Europejska z pilnym apelem. „Zgromadź zapasy: żywność, wodę i leki”
Komisja Europejska ogłosiła nową strategię „Unia Gotowości”, która ma zwiększyć odporność obywateli i państw członkowskich na potencjalne sytuacje kryzysowe. Inicjatywa jest odpowiedzią na narastające zagrożenia, od katastrof naturalnych po ataki hybrydowe.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Kluczowe zalecenia dla obywateli
Najważniejszym elementem strategii jest zachęcanie mieszkańców UE do gromadzenia zapasów wody, żywności i leków wystarczających na co najmniej 72 godziny. Badania Eurobarometru wskazują, że obecnie połowa obywateli Unii po trzech dniach pozostałaby bez podstawowych środków do życia w przypadku wystąpienia poważnego kryzysu.
„Chodzi o to, by ludzie wiedzieli, jak się zachować, kiedy zaczną wyć syreny alarmowe” – przekazały źródła unijne.
Edukacja i infrastruktura
Plan obejmuje również wprowadzenie lekcji gotowości kryzysowej do programów szkolnych, aby zwiększyć świadomość społeczną od najmłodszych lat. Komisja Europejska zaleca także rozwijanie infrastruktury podwójnego zastosowania – dróg i tras kolejowych, które w czasie pokoju służą ludności cywilnej, a w sytuacjach kryzysowych mogą być wykorzystane do transportu wojskowego.
Reakcja na rosnące zagrożenia
Nowa strategia powstała w odpowiedzi na liczne wyzwania, z jakimi mierzyła się Unia w ostatnich latach: pandemię COVID-19, ekstremalne zjawiska pogodowe, wojnę w Ukrainie oraz nasilające się ataki hybrydowe. Szczególny niepokój budzą działania sabotażowe, podpalenia i cyberataki, zwłaszcza ze strony Rosji.
Podobne inicjatywy w krajach członkowskich
Zalecenia Komisji wpisują się w szerszy trend aktualizacji planów awaryjnych w poszczególnych państwach UE. W czerwcu 2024 roku Niemcy zaktualizowały swoją Dyrektywę Ramową dla Obrony Całościowej, określającą procedury postępowania w przypadku wybuchu konfliktu w Europie.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.