Kontrolerzy w drodze! Kto może spędzić 8 lat za kratkami? [15.07.2023]
Obecnie trwają inspekcje mające na celu potwierdzenie uprawnień osób, które otrzymały dodatek węglowy. Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, osoby, które celowo podały fałszywe informacje lub próbowały oszukać system w celu uzyskania tego dodatku, mogą stanąć przed groźbą kary od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.
Zgodnie z doniesieniami „Rzeczpospolitej”, przedstawiciele lokalnych władz, upoważnieni do tego celu, już rozpoczęli wizyty w domach, które składały wnioski o dodatek węglowy lub grzewczy.
Ich zadaniem jest zweryfikowanie, czy informacje podane w złożonych dokumentach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są prawidłowe, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę i rodzaj używanych źródeł ogrzewania lub spalanych paliw oraz ich zastosowanie. Samorządy lokalne są odpowiedzialne za przeprowadzenie tych inspekcji.
Dodatek jest dostępny dla gospodarstw domowych, które korzystają z kotła na paliwo stałe, kominka, pieca kaflowego, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego jako głównego źródła ogrzewania, zasilanych węglem, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.
Kryteria dochodowe nie zostały uwzględnione w propozycji, co oznacza, że dodatek może być przyznany także gospodarstwom domowym, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jest zarejestrowanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wnioski o dodatek węglowy można było składać w wyznaczonych jednostkach samorządowych, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego. Ostateczny termin składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego minął 30 listopada 2022 roku.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.