Lidl wycofuje popcorn. Jest skażony deoksyniwalenolem

Jeżeli kupiliście w Lidlu popcorn Circuss Popcorn Salted w opakowaniach po 125 gramów o numerze seryjnym 04 10 15 O, lepiej od razu go wyrzućcie. Lidl wycofuje całą partię. Okazało się, że jest niebezpieczna dla zdrowia.

Fot. GIS

Fot. GIS

Główny Inspektorat  Sanitarny ostrzega przed produktem z Lidla w związku z „Przekroczeniem najwyższego dopuszczalnego poziomu deoksyniwalenolu” Co to w praktyce oznacza? Deoksyniwalenol zwany również toksyną wymiotną to toksyna wytwarzana przez grzyby Fusarium culmorum i Fusarium graminearum żerujące głównie na ziarnie zbóż, owsie, jęczmieniu i kukurydzy. W zależności od tego, ile spożyjemy może ona wywołać równe objawy. Najczęstsze to biegunka oraz stan zapalny nabłonka jelita cienkiego. Duże spożycie może skończyć się nawet zniszczeniem kodu genetyczny DNA komórek wątroby i leukopenię (obniżeniem liczby leukocytów we krwi obwodowej).

Ponadto GIS poinformował, że „Firma Lidl Polska Sklepy Spożywcze Sp. z o.o. Sp. k. poinformowała, że produkt został wycofany z obrotu handlowego. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez przedsiębiorcę.”

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.