Likwidacja OFE? Nowy pomysł rządu!

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, które dotyczy likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Domyślne środki zgromadzone do tej pory w OFE zostałyby przeniesione na indywidualne konta emerytalne.

Fot. Pixabay

15 lutego opublikowano projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak wynika z dokumentu, rząd chce całkowicie zlikwidować otwarte fundusze emerytalne, a pieniądze na nich zgromadzone, przetransferować na indywidualne konta emerytalne.  

Likwidacja OFE dotyczyłaby blisko około 15,5 miliona Polaków. Zdaniem rządu, na taki krok i tak decyduje się połowa osób posiadających aktywa. Jak tłumaczą, takie rozwiązanie jest najbardziej racjonalne w obecnej sytuacji gospodarczej. 

Projekt ten jest podobny do tego, który został przygotowany przez rząd jeszcze w 2020 roku. Ostatecznie jednak ustawę zamrożono. 

Na koniec ubiegłego roku wskazano, że członkami OFE było 15,43 mln osób, a stan zgromadzonych aktywów wyniósł 148, 6 mld złotych. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c