Lotnisko Chopina do likwidacji? Jest taka możliwość

Budowa i otwarcie CPK jest równoznaczne z zamknięciem portu lotniczego na Okęciu dla takiego ruchu, jaki jest z niego obecnie wykonywany. O tym, czy będzie na nim realizowana inna działalność lotnicza np. na potrzeby związane z obronnością, ta decyzja na nas jeszcze czeka” – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.

Fot. Warszawa w Pigułce

 

Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego gdzieś pomiędzy Warszawą, a Łodzią to ostatnio sztandarowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że konsekwencją otwarcia takiego obiektu byłoby zamknięcie Lotniska Chopina lub przynajmniej przekształcenia go w obiekt o zupełnie innym znaczeniu niż obecnie.

Nie kryje tego Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, który powiedział, że „otwarcie CPK jest równoznaczne z zamknięciem portu lotniczego na Okęciu dla takiego ruchu, jaki jest z niego obecnie wykonywany”. Dodał jednocześnie, że lotnisko w Modlinie jest niezagrożone, ponieważ „jest ono dedykowane do obsługi linii niskokosztowych i operuje na prostej infrastrukturze”.

To, czy projekt rzeczywiście dojdzie do skutku zależy od kilku czynników. Po pierwsze Sejm musi przyjąć uchwałę, która otworzy drogę do dalszego procedowania. Pod uwagę przy budowie portu brana jest współpraca z Chinami, ale nie wykluczeni są także inni partnerzy: „Pieniądze nie są kluczowym i decydującym elementem, który wpływa na naszą decyzję przy wyborze partnerów. Chodzi nam o stworzenie takiego otoczenia gospodarczego i instytucjonalnego, które zapewni sukces dla tego przedsięwzięcia” – podkreślił Mikołaj Wild.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.