Lotnisko Chopina: wywóz dzieł sztuki udaremniony

 W ostatnich dniach grudnia podczas kontroli funkcjonariusze celno-skarbowi, ujawnili na lotnisku Chopina, przewóz obrazu pędzla Charmion von Wiegand z zadeklarowaną wartością 3 500 $ tj. ponad 13 tys. zł, która jak się okazało była 10- krotnie zaniżona.

Zatrzymany obraz to olejna praca na płótnie, autorstwa Charmion von Wiegand (1896 – 1983) –  wybitnej amerykańskiej malarki, przedstawicielki kierunku w sztuce zwanego De Stijl, rozwijającego się w latach 20. XX wieku.

Zgodnie z notowaniami z portalu Artprice, w 2007 roku, dwa obrazy autorki zostały sprzedane za kwotę powyżej 79 000 EURO każdy, w domu aukcyjnym Christie’s.

Na wywóz dzieł o takiej wartości, wymagane są pozwolenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Należy pamiętać, że wywóz za granicę bez pozwolenia zabytków które mają więcej niż 50 lat, a ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, bądź kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” –  powiedział Robert Antoszkiewicz – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie

Postępowanie karno-skarbowe w sprawie, prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c