Mazowsze: Jeden powiat uznany strefą zapowietrzoną!

Decyzją Komisji Europejskiej prawie cały powiat żuromiński na północy Mazowsza został oznaczony strefą zapowietrzoną. Wszystko ze względu na rozwój ptasiej grypy. Tysiące sztuk drobiu czeka na utylizację.

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak przekazał w rozmowie z Radiem RDC Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak, Komisja Europejska  ustanowiła cały teren powiatu żuromińskiego, z wyjątkiem gminy Siemiątkowo, za obszar zapowietrzony. Wszystko z powodu występujących tam ognisk  ptasiej grypy.

W tej chwili tysiące ptaków czeka na utylizację. Dodatkowo, został ustanowiony również pas prewencyjny między zagrożonymi i bezpiecznymi powiatami. Weterynarz zaapelował do właścicieli drobiu, aby trzymać go z daleka od ptaków dzikich, najlepiej w kurnikach. Zalecił także, aby je tam karmić i poić, ale przede wszystkim nie wywozić z gospodarstw.

Na całym Mazowszu jest już wykrytych aż 90 ognisk ptasiej grypy. Strefy zagrożone wyznaczono łącznie w 8 powiatach. Jest to powiat mławski, żuromiński, płoński, sierpecki, płocki, węgrowski, wyszkowski oraz ciechanowski.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c