Mieszkańcy do burmistrzów dzielnic: Nie wyrażamy zgody na udostępnienie danych!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory korespondencyjne, za organizację których w znacznej mierze odpowiada Poczta Polska. Okazuje się, że skrzynki e-mailowe warszawskich urzędników puchną od nadsyłanej przez mieszkańców korespondencji. Warszawiacy w sposób stanowczy nie zgadzają się na udostępnienie swoich danych osobowych pocztowcom.

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Przypominamy, że w kwietniu – decyzją partii rządzącej – przegłosowano wariant, w którym majowe wybory prezydenckie mają przeprowadzone wyłącznie drogą korespondencyjną.

Mimo że proces legislacyjny wciąż trwa, to włodarze miast i miejscowości otrzymują maile od Poczty Polskiej, w których państwowy operator postuluje o udostępnienie danych ze spisu wyborców (dane osobowe, adresowe i pesel).

Żądanie udostępnienia danych rodzi liczne kontrowersje, również natury prawnej. W związku z tym, mieszkańcy Warszawy coraz liczniej kontaktują się z burmistrzami poszczególnych dzielnic, wysyłając pisma, w których kategorycznie nie wyrażają zgody na udostępnienie swoich danych.

Jak podkreślił burmistrz dzielnicy Ursynów – Robert Kempa, mieszkańcy wysyłają pisma zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej – papierowej.

Z podobnym oblężeniem zmierzają się reprezentanci innych dzielnic. Jak wspomniał burmistrz Bielan – Grzegorz Pietruczuk, mieszkańcy kontaktują się w sprawie odmowy udzielenia informacji osobistych Poczcie Polskiej, korzystając z różnych form komunikacji, również komunikatora na portalu społecznościowym.

Jak zaznaczył, praktycznie każda osoba, która kategorycznie nie zezwala na dostęp do swoich danych osobowych, powołuje się na argument w postaci braku podstawy prawnej bądź obowiązujące przepisy RODO. Niektórzy również przywołują art. 89 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, który nawiązuje do zabezpieczeń przy przetwarzaniu danych).

Ze względu na to, że prezydent stolicy pełni funkcję operatora danych mieszkańców, wszystkie pisma, które otrzymali reprezentanci warszawskich dzielnic, przekazywane są do Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

Jak odpowiedziała rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka, działania Poczty Polskiej, związane z próbą dostępu do newralgicznych danych, sprawiły, że stolica złoży zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c