Minister zdrowia o szczepieniach Johnson& Johnson: „Opieramy się na podejściu EMA”

Dziś podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski odniósł się do tematu szczepionek Johnson&Johnson, po podaniu których pojawiło się kilka przypadków zakrzepów. Jak jednak zaznacza minister, polski rząd absolutnie opiera się na podejściu Europejskiej Agencji Leków. 

Fot. Shutterstock

Szczepionka Johnson&Johnson obecnie stosowana jest jedynie w Stanach Zjednoczonych. Dziś do Polski przyszła pierwsza dostawa preparatu. To ponad 120 tys. szczepionek jednodawkowych. Pojawiły się jednak zastrzeżenia dotyczące pojawiania się ewentualnych skutków ubocznych w postaci zakrzepów, tak jak w przypadku szczepionki koncernu AstraZeneca. W związku z tym Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o rozpoczęciu badań przypadków zakrzepów krwi u osób, którym podano szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

O szczepienia Johnson&Johnson został także dziś pytany minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podczas konferencji prasowej przekazał, że polski rząd dokładnie analizuje wszystkie informacje dotyczące preparatu. Podkreślił też, że wykrytych zostało sześć przypadków na 7 milionów podań. Oznacza to, że przypadków zakrzepów było bardzo niewiele.

Adam Niedzielski zaznaczył, że ministerstwo opiera się przede wszystkim na podejściu Europejskiej Agencji Leków, a ta wciąż uważa, że bilans korzyści jest większy niż bilans ryzyka.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c