Ministerstwo rozwiewa wątpliwości. Zmiany w opłatach za domy pomocy społecznej

 

Nowe zapowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej budzą duże zainteresowanie wśród osób związanych z systemem pomocy społecznej. Planowane zmiany mają dotyczyć jednego z najbardziej wrażliwych aspektów tej ustawy i mogą mieć istotne konsekwencje dla wielu rodzin w Polsce. Szczególnie ważne okażą się dla tych, którzy dotychczas musieli zmagać się z trudnymi decyzjami finansowymi i odpowiedzialnością za bliskich.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zmiany w opłatach za DPS. Resort rodziny zapowiada nowelizację przepisów

Resort rodziny zapowiedział istotną korektę w ustawie o pomocy społecznej. Projektowane zmiany mają jednoznacznie wskazać, kto ponosi odpowiedzialność za koszty pobytu w domu pomocy społecznej i wyeliminować sytuacje, w których do płacenia za bliskich zmuszone były osoby małoletnie.

Problematyczna praktyka i apel rzecznika

Obowiązujące dziś przepisy wskazują trzy grupy zobowiązane do uiszczania opłat za pobyt w DPS: mieszkańca (lub jego przedstawiciela ustawowego, jeśli to osoba małoletnia), małżonka i zstępnych (czyli dzieci, wnuków), a dopiero w dalszej kolejności – gminę kierującą. Choć w praktyce ośrodki często zwalniały osoby niepełnoletnie z obowiązku zapłaty, brak jednoznacznego zapisu w ustawie powodował niejasności.

Do resortu rodziny wpłynął apel rzecznika praw dziecka, by sytuację tę uregulować i wykluczyć możliwość obciążania małoletnich kosztami, które – zgodnie z zasadami sprawiedliwości społecznej – nie powinny ich dotyczyć.

Tylko pełnoletni zstępni – precyzyjne zmiany

Jak zapowiedziała wiceszefowa MRPiPS Katarzyna Nowakowska, nowelizacja ustawy jednoznacznie wskaże, że odpłatność za pobyt bliskich w DPS mogą ponosić wyłącznie osoby pełnoletnie. Resort traktuje to jako doprecyzowanie już stosowanej praktyki, choć dotąd nie wynikała ona wprost z przepisów.

Nowelizacja może również objąć inne sytuacje mające wpływ na obowiązek opłaty. Rozważane są przepisy wskazujące, że do płacenia zobowiązane byłyby także osoby, które otrzymały nieruchomość w darowiźnie lub nabyły ją w ramach dożywocia – w zamian za zapewnienie opieki.

Zmiany z myślą o sprawiedliwości społecznej

Resort podkreśla, że celem proponowanych zmian jest ujednolicenie praktyki i wyeliminowanie sytuacji budzących sprzeciw społeczny. W opinii MRPiPS nie może dochodzić do przypadków, w których osoby, które nigdy nie otrzymały wsparcia od bliskiego, zostają nagle zobowiązane do ponoszenia kosztów jego utrzymania w DPS.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl