Ministerstwo ujawnia przyczynę awarii w oczyszczalni. „Uszkodzenie przyczyną wzrostu ciśnienia, a w efekcie wybuchu”

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powołał się na ustalenia Wód Polskich w sprawie awarii w „Czajce”. „Przyczyną rozerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni ‚Czajka’ było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową” – poinformował.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Według informacji przekazanych przez ministra nastąpiło uszkodzenie połączenia rury stalowej z plastikową, w miejscu, gdzie rura preizolowana otuliną łączy się z rurą plastikową, czyli z kolektorem. Spowodowało to wzrost ciśnienia, a w efekcie prawdopodobnie doprowadziło do wybuchu. To samo miało się stać przy przełączeniu na kolektor awaryjny.

Szef resortu zwrócił też uwagę na to, że stalowa rura osłonowa była wykonana metodą przewiertu sterowanego. Miało być to „horrendalnie drogie przedsięwzięcie”, która kosztować mogło miliardy złotych. Minister dodał, że do dalszych analiz potrzebne są ustalenia biegłych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.