Mistyczne prawosławne święto – 19 stycznia [Wycieczka do Drohiczyna]

Portal Warszawski pragnie zaprosić na wyjątkowe, widowiskowe święto – Prawosławne Święto Jordanu, w sercu Podlasia, Drohiczynie, które odbędzie się 19 stycznia (sobota) 2019 w godzinach 7:00 – 19:00.

Fot. Tadeusz Rudzki

 

„Święto Jordanu nazywane także Chrztem Pańskim jest jednym z dwunastu wielkich Świąt w Kościele prawosławnym. Świadczy o tym m.in. poprzedzająca je wigilia, w czasie której wierni zobowiązani są do ścisłego postu, a w cerkwi odprawia się tzw. królewskie godziny i liturgię. Zawsze odbywa się 19 stycznia!

Święto Jordanu nosi też miano Teofanii, czyli Objawienia Pańskiego. Od dawien dawna nazywane jest też świętem oświecenia oraz świętem światła.

W dzień święta sprawowana jest Wieczernia i liturgia święta, po niej następuje uroczysta procesja nad brzeg rzeki, która jest symbolicznym Jordanem. Na koniec następuje Wielikaja Agiasma, czyli Wielkie Poświęcenie Wody. Dokonuje się go poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w rzece (w innych miejscowościach w jeziorze lub morzu). Kiedy woda jest zamarznięta, w krze wycina się przerębel w kształcie krzyża”.

„W Drohiczynie to święto ma wymiar absolutnie mistyczny, gdyż Drohiczyn jest związany z prawosławiem od zawsze. To wybitnie miasto historyczne. A przy okazji nasze rodzinne korzenie, które będzie miło Wam pokazać! Często tam jeździmy od wielu wielu lat!” – pisze Portal Warszawski.

Plan wyjazdu:
Wyjazd o 7 rano z pl. Bankowego
10.00 – rozpoczęcia nabożeństwa w drohiczyńskiej cerkwi
12.00 – procesja nad Bug
14.00 – pyszny, regionalny obiad
15.00 – 17.00 – zwiedzanie Drohiczyna, cztery bardzo stare świątynie (jedna z nich projektowana przez samego Fontane) oraz siedziba Seminarium, specjalnie tylko dla Portalu Warszawskiego, i niezwykle bogate zbiory w Muzeum Diecezjalnym!

CENA: 110 zł (transport, ubezpieczenie, obsługa przewodnicka) + 25 zł obiad.

ZAPISY i rezerwacja: do 8 stycznia 2019 roku.

ZAPISY: [email protected]m

Ilość miejsc ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!
Portal Warszawski


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c