Młodzi i zdolni na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena
W dniach 16–30 marca już po raz 22. odbędzie się Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – bardzo ważne wydarzenie dla miłośników muzyki poważnej. Jeden z ciekawszych koncertów odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej 26 marca, gdy pod batutą Lawrence’a Fostera wystąpi jeden z czołowych młodych pianistów – Łukasz Krupiński oraz Santander Orchestra. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Bank Zachodni WBK.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena już po raz 22.
Już po raz 22. w stolicy oraz kilku innych polskich miastach zagości Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Za jego organizację tradycyjnie odpowiada Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena założone i kierowe przez Elżbietę Penderecką. Misją stowarzyszenia jest popularyzacja muzyki poważnej, co odbywa się przede wszystkim za sprawą wspomnianego festiwalu. W tym roku warszawiacy mogą liczyć na 18 koncertów odbywających się w stolicy w ciągu trwającego 15 dni wydarzenia. Obecna edycja odbędzie się pod hasłem „Beethoven i wielkie rocznice”.
Paderewski, Czajkowski i Noskowski w wykonaniu młodych muzyków w Filharmonii Narodowej
Bank Zachodni WBK wraz z Fundacją MyWay i Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego ma zaszczyt zaprosić słuchaczy 26 marca na godzinę 19:30 do Filharmonii Narodowej. Pod batutą amerykańskiego dyrygenta Lawrence’a Fostera wystąpi jeden z najzdolniejszych polskich pianistów – Łukasz Krupiński. Akompaniować będzie mu Santander Orchestra złożona z młodych, utalentowanych studentów i absolwentów szkół muzycznych.
W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmi tego wieczora w pierwszej kolejności Poemat symfoniczny „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego. Następnie uczestnicy festiwalu będą mieli okazję posłuchać „Fantazji Polskiej” op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Zwieńczeniem koncertu będzie III Symfonia D-dur „Polska” op. 29 Piotra Czajkowskiego.
Łukasz Krupiński to jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Urodzony w 1992 roku muzyk jest zwycięzcą wielu międzynarodowych festiwali, a także półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jednak nie tylko wyśmienity solista będzie gwiazdą tego interesującego wydarzenia.
Santander Orchestra – więcej niż wspólna pasja
Bank Zachodni WBK sprawuje mecenat nad utalentowanymi muzykami i przyczynia się popularyzacji muzyki poważnej. Od 2015 roku wraz z Fundacją Młodych Talentów MyWay i Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego realizuje projekt Santander Orchestra. Dotychczas młodzi artyści – studenci i absolwenci uczelni muzycznych – mieli okazję czerpać wiedzę i doskonalić się między innymi pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka i José Maria Florêncio. To również szansa na występy w prestiżowych salach koncertowych przy okazji wyjątkowych wydarzeń muzycznych, jak będzie to miało miejsce w przypadku marcowego koncertu. Uczestnicy projektu skupiają się nie tylko na wspólnym graniu i podnoszeniu umiejętności technicznych. Mają również okazję do kształcenia w zakresie komunikacji, finansów i prawa autorskiego. Czy to recepta na sukces? Wystarczy odwiedzić Filharmonię Narodową 26 marca, by się o tym przekonać!
Zapraszamy!
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.