MSWiA: Spotkanie w Rzymie. Polska i Włochy o wspólnej polityce migracyjnej!
Szef polskiego MSWiA ponownie spotka się ze swoim włoskim odpowiednikiem. Tym razem rozmowy odbędą się poza granicami kraju i będą dotyczyć kwestii, które w ostatnich miesiącach zdominowały agendę europejską. Spotkanie zaplanowano w jednej z najważniejszych europejskich stolic, a jego tematyka wykracza poza tradycyjną współpracę bilateralną.

Fot. Warszawa w Pigułce
Szef MSWiA z wizytą w Rzymie. Rozmowy o migracji i współpracy z Włochami
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak udaje się 3 lipca 2025 roku z oficjalną wizytą do Rzymu, gdzie spotka się z włoskim ministrem spraw wewnętrznych Matteo Piantedosim. Wizyta ma kluczowe znaczenie dla kontynuacji polsko-włoskiego dialogu w sprawach bezpieczeństwa, migracji i polityki azylowej.
Polska i Włochy kontynuują współpracę
Rozmowy zaplanowane w Rzymie stanowią kontynuację spotkania ministrów, które miało miejsce w marcu bieżącego roku w Warszawie. Wówczas Tomasz Siemoniak i Matteo Piantedosi zainicjowali bliższą współpracę w zakresie zarządzania granicami zewnętrznymi UE oraz wspólnej odpowiedzi na presję migracyjną.
Włoskie i polskie służby od lat współpracują w ramach unijnych mechanizmów wymiany informacji i koordynacji działań operacyjnych. Podczas najbliższej rozmowy ministrowie mają podsumować dotychczasowe ustalenia i zaproponować nowe instrumenty współdziałania na poziomie bilateralnym i europejskim.
Kluczowy temat: polityka migracyjno-azylowa UE
Tematem przewodnim wizyty będzie polityka migracyjno-azylowa Unii Europejskiej, która pozostaje jednym z najbardziej spornych zagadnień we Wspólnocie. Polska i Włochy, mimo różnic geograficznych, podzielają wiele wspólnych obaw związanych z mechanizmami relokacji migrantów oraz odpowiedzialnością państw członkowskich za ochronę granic zewnętrznych UE.
Obie strony chcą wypracować wspólne stanowisko wobec planowanych reform i zabiegać o skuteczne rozwiązania, które będą równoważyły solidarność z efektywnym zarządzaniem przepływem migracyjnym.
Współpraca bilateralna i bezpieczeństwo wewnętrzne
Spotkanie będzie również okazją do omówienia kwestii dwustronnych, w tym współpracy policyjnej i wymiany informacji w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej. W agendzie rozmów pojawią się także tematy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, reagowaniem na sytuacje kryzysowe oraz doświadczeniami z zarządzania ruchem migracyjnym na granicach UE.
Wizyta Tomasza Siemoniaka we Włoszech ma podkreślić zaangażowanie Polski w kształtowanie europejskiej polityki bezpieczeństwa oraz wzmacnianie relacji z kluczowymi partnerami w regionie Morza Śródziemnego.

Kocham Warszawę, podróże i gastronomię i to właśnie o nich najczęściej piszę.