Naukowcy ostrzegają: Jedna odmiana COVID-19 może być odporna na szczepionkę Pfizer!

Jak wynika z najnowszych badań, szczepionka Pfizer, pomimo odnotowanej wysokiej skuteczności w ochronie przed COVID-19, może nie zapewnić tej samej ochrony przed odmianą południowoafrykańską. 

Fot. Shutterstock

Grupa naukowców z Izraela przeprowadziła badania nad skutecznością szczepionki Pfizer w przypadku nowej odmiany koronawirusa w Republiki Południowej Afryki. Jak wynika z analiz, ten wariant COVID-19 może być mniej podatny na działanie szczepionki Pfizer/BioNTech.

Naukowcy porównali wyniki 400 zakażonych koronawirusem osób, które nie były szczepione do 400 osób, które otrzymały szczepionkę bądź przeszły już zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Okazuje się, że spośród 150 osób, które zostały w pełni zaszczepione i przeszły COVID-19, wskaźnik chorobowości w przypadku tego wariantu COVID-19 był ośmiokrotnie wyższy niż wskaźnik u niezaszczepionych.

Oznacza to, że szczepionka Pfizer, choć wysoce ochronna przy zapobieganiu zakażenia oryginalną wersją wirusa SARS-CoV-2, najprawdopodobniej nie zapewnia takiej samej ochrony przed południowoafrykańską mutacją koronawirusa. Obecnie w Polsce szczepionki pochodzą od trzech dostawców. Jest to Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Dodatkowo, wczoraj przyszła pierwsza dostawa szczepionek Johnson&Johnson.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c