Naukowcy z USA: nawet 1000 zgonów dziennie w Polsce z powodu COVID-19

Naukowcy na całym świecie robią symulacje tego, jak może rozwinąć się pandemia w poszczególnych krajach. Przewidywania amerykańskiego IHME nie należą do optymistycznych.

Fot. INA Photo Agency/Sipa USA/East News

Institute for Health Metrics and Evaluation to placówka badawcza University of Washington w Seattle. Naukowcy zajmują się pandemią od początku i w wielu krajach, w tym w Polsce, trafnie oceniali, jak rozwijać się może pandemia.

Na podstawie doświadczeń i setki zmiennych przygotowali trzy scenariusze rozwoju pandemii w Polsce. Dużo zależy zarówno od nas samych, jak i od tego, jak będą zachowywać się rządzący.

Pierwszy, optymistyczny wariant zakłada, że ludzie trzymają reżim sanitarny, a rząd wprowadza obostrzenia mające na celu utrzymanie dystansu społecznego. W tym wypadku zgony utrzymują się pod koniec roku na poziomie 30 dziennie.

Drugi wariant jest najbardziej realny. Zakłada używanie maseczek, środków higienicznych i innych na obecnym poziomie i utrzymanie obostrzeń. W tym wypadku pod koniec roku umierać będzie około 60 osób dziennie.

Jest też scenariusz pesymistyczny, w którym obostrzenia zostają złagodzone, a ludzie nic nie robią sobie z pandemii. W tym wypadku, według IHME pod koniec roku liczba ofiar ma wynieść około 876 osób dziennie. W Nowy Rok liczba dobowych zgonów z powodu Covid-19 miałaby wzrosnąć do 915 osób, by w kilka dni później przekroczyć ponad tysiąc.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c