Nie tylko dziwidło olbrzymie! W Ogrodzie Botanicznym UW rozkwitła kolejna niezwykła roślina

„Podczas gdy dziwidło olbrzymie zaczynało przekwitać, nieopodal – w Palmiarni, zakwitła przepiękna orchidea Stanhopea tigrina” – pisze Ogród Botaniczny UW. 

 

 

Stanhopea pachnie prawie tak samo mocno jak dziwidło, jej zapach jest wyczuwalny w całej Palmiarni, jednak w przeciwieństwie do dziwidła, zapach tego storczyka jest piękny, słodko-kwiatowy z nutą wanilii, ciastek, orientu… Kojarzy się z wieczorowymi perfumami w Operze 
 Stanhopea ma pułapkowe kwiaty, duże, nawet kilkunastocentymetrowe, o bardzo ciekawym kształcie i budowie. Kwiatostan rośnie w dół przerastając przez podłoże, ponieważ jest epifitem, który w naturze rośnie w koronach meksykańskich drzew.
#wartowiedzieć
 Samce pszczół z plemienia Euglossini zbierają olejki eteryczne (o działaniu narkotycznym) z osmoforów położonych na warżce rośliny.
 Aromatyczna ciecz jest też używana przez samce do wabienia samic. Pszczoły przeciskając się przez przewężenie, zbierają pyłkowinę, którą przenoszą na inny kwiat – w ten sposób przyczyniają się do skutecznego rozmnażania tych pięknych roślin.
Niestety kwiaty są rozwinięte bardzo krótko – 2 lub 3 dni. Na szczęście nasza Stanhopea ma też kolejny pęd kwiatostanowy, więc w piątek wciąż będzie można podziwiać i poczuć jej kwiaty.” – pisze Ogród Botaniczny UW.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c