Nie żyje Jan Berger. Wybitny varsavianista i przyjaciel Pragi-Południe
Praga-Południe straciła jednego z najznamienitszych mieszkańców. 17 stycznia 2025 roku, w wieku 84 lat, zmarł Jan Berger – historyk, archiwista i varsavianista, którego prace na zawsze zapisały się w historii Warszawy, szczególnie prawobrzeżnej części miasta.

Fot. Warszawa w Pigułce
Życie poświęcone historii i Warszawie
Jan Berger był człowiekiem o niezwykłej pasji do historii. Zawodowo zajmował się dziejami organizacji badań statystycznych na ziemiach polskich oraz rozwojem polskiej myśli statystycznej. Jego prace były cenione zarówno w środowiskach naukowych, jak i wśród mieszkańców Warszawy, szczególnie Pragi-Południe, której był wielkim przyjacielem i znawcą.
Jako wybitny varsavianista, Jan Berger włożył olbrzymi wkład w dokumentowanie i popularyzowanie historii takich miejsc jak Grochów, Kamionek, Saska Kępa, Gocław i wiele innych. Był autorem ponad 50 haseł w encyklopediach, licznych artykułów w „Kronice Warszawy”, „Roczniku Warszawskim” oraz innych publikacjach poświęconych stolicy.
Jego dzieła na zawsze z nami
Wśród jego najbardziej znanych prac znajduje się publikacja „O parafii i katedrze na Kamionku”, która na stałe wpisała się w dziedzictwo Kamionka. Miał także ogromny wkład w przygotowanie materiałów historycznych z okazji jubileuszu stulecia przyłączenia Grochowa, Gocławia i Saskiej Kępy do Warszawy w 2016 roku.
Jan Berger pozostawił po sobie nie tylko publikacje, ale także niezliczoną ilość materiałów historycznych, które na zawsze będą służyć mieszkańcom i badaczom historii Warszawy.
Człowiek wielkiej kultury i pasji
Jan Berger był znany nie tylko ze swojej wiedzy, ale także z wielkiej kultury osobistej, skromności i pracowitości. Był człowiekiem prawym, odpowiedzialnym i niezwykle urokliwym, który zarażał swoją miłością do historii każdego, kto miał okazję go poznać.
Ostatnie pożegnanie
Nabożeństwo żałobne Jana Bergera odbędzie się 30 stycznia o godzinie 13:00 w kościele św. Karola Boromeusza. Po mszy świętej zmarły zostanie odprowadzony do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.
Pamięć, która nie zgaśnie
Odejście Jana Bergera to ogromna strata dla mieszkańców Warszawy, szczególnie dla społeczności Pragi-Południe. Jego prace, zaangażowanie i pasja na zawsze pozostaną w sercach tych, którzy kochają Warszawę i jej historię.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.