Nie żyje ostatnia wdowa katyńska. Miała 100 lat!

W wieku 100 lat zmarła Maria Czernek, ostatnia wdowa katyńska. Była żoną funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Ostaszkowa, zabitego w 1940 roku przez NKWD.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Nie żyje Maria Czernek, była żona funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Ostaszkowa, zabitego w 1940 r. przez NKWD w Kalininie i pochowanego w Miednoje. Przez wiele lat angażowała się w szerzenie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej i utrzymania pamięci o zamordowanych przez sowietów funkcjonariuszy.

Maria Czernek zmarła w środę, w Warszawie, gdzie przebywała pod opieką córki. Informację na temat śmierci kobiety przekazała na swojej oficjalnej stronie łódzka policja. W lipcu obchodziłaby swoje 101 urodziny.

Ostatnia wdowa katyńska była wielokrotnie odznaczana medalami państwowymi. Otrzymała między innymi Złoty Medal Za Zasługi dla Policji i Medalem Stulecia Powstania Policji Państwowej. Współpracowała także z organizacjami kombatanckimi, Rodziną Katyńską, Związkiem Sybiraków oraz stowarzyszeniami niepodległościowymi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c