Nie żyje wybitny humanista i wykładowca. Wykładał na wielu uczelniach na całym świecie

Dziś po walce z ciężką chorobą zmarł profesor Wojciech Burszta, wybitny antropolog kultury, eseista i tłumacz. Był autorem ponad 400 publikacji naukowych. Wykładał na wielu uczelniach w kraju i na świecie. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Informację  jego śmierci przekazał profesor Waldemar Kuligowski.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Po ciężkiej chorobie w wieku 63 lat zmarł profesor Wojciech Burszta. Pracował w Katedrze Kulturoznawstwa Instytutu Nauk Humanistycznych SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, był także prezesem Instytutu im. Oskara Kolberga. Informację o jego śmierci przekazał profesor Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym Wojciech Burszta również przez lata był związany.

W ciągu całej swojej kariery naukowej wizytował na największych uczelniach świata, między innymi na Uniwersytecie Oksfordzkim, Paryskim, Yale czy Illinois. Był też redaktorem naczelnym „Spraw Narodowościowych” i autorem ponad 400 publikacji naukowych, między innymi „Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne”, „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” czy „Od mowy magicznej do szumów popkultury”. Założył Polski Instytut Antropologii i Fundację Instytut im. Jerzego Kmity. 

Wojciech Burszta uzyskał także wiele odznaczeń, wśród nich między innymi Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który otrzymał w 2014 roku, a także Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c