Nie żyje wybitny kompozytor. Odszedł niespodziewanie w wieku 68 lat

Jak przekazał Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w wieku 68 lat niespodziewanie zmarł Marcin Błażewicz. Był wybitnym kompozytorem i pedagogiem. Przez lata zdobył ogromną ilość nagród i wyróżnień w muzyce klasycznej. 

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

W poniedziałek niespodziewanie zmarł Marcin Błażewicz, kompozytor, pedagog i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Informację o śmierci mężczyzny przekazała sama uczelnia, która podkreśliła, że jest to ogromna strata dla świata muzyki. Pożegnał go także jego kolega po fachu, Adam Sztaba.

„Wyjątkowo smutny dzień. Odszedł Profesor Marcin Błażewicz – znakomity kompozytor, wieloletni Dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Towarzyszył mi przez całe studia, oddany muzyce, przyjazny, wspierający, z dystansem, a przede wszystkim wyjątkowo otwarty.”

-napisał w mediach społecznościowych.

Marcin Błażewicz oprócz wybitnych osiągnieć jako pedagog, starał się także propagować kulturę muzyczną.  W latach 1983-1987 był organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Forum Nowej Muzyki w Warszawie, a w latach 90-tych pełnił funkcję prezesa polskiej sekcji Jeunesses Musicales. Od 1990 do 1994 był wiceprezesem Towarzystwa Sztuki Perkusyjnej. Oprócz tego był także kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego Radia i redaktorem Polskiego Radia „BIS”.

Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród na festiwalach na całym świecie. Wśród nich była I nagroda w kategorii utworów chóralnych na Warszawskim Konkursie Kompozytorskim Związku Kompozytorów Polskich czy nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Music Today 1985”. Otrzymał także wyróżnienie za całokształt twórczości i dwukrotną nagrodę Prix Italia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c