Niedziele handlowe 2025 roku: Które niedziele pozostały do wykorzystania na zakupy? Sprawdź kalendarz na pozostałe miesiące
Poniedziałkowy poranek 28 kwietnia 2025 roku to dobry moment, by podsumować miniony weekend zakupowy i spojrzeć w przyszłość – jakie możliwości robienia zakupów w niedzielę czekają nas jeszcze w tym roku. Wczoraj, 27 kwietnia, Polacy tłumnie ruszyli do galerii handlowych i sklepów, wykorzystując ostatnią wiosenną niedzielę handlową. Ta szczególna data, wypadająca tuż przed długim weekendem majowym, pozwoliła wielu osobom uzupełnić zapasy przed nadchodzącymi dniami wolnymi oraz dokonać niezbędnych zakupów, na które w tygodniu brakuje czasu.

Fot. Warszawa w Pigułce
Polski kalendarz handlowy na 2025 rok przewiduje jeszcze pięć niedziel z możliwością swobodnych zakupów. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie w 2018 roku, sklepy mogą być otwarte tylko w ściśle określonych terminach. Po wczorajszej niedzieli handlowej, która była ostatnią kwietniową okazją, kolejne możliwości zrobienia niedzielnych zakupów pojawią się dopiero za dwa miesiące.
Następna niedziela handlowa przypada na 29 czerwca 2025 roku – to ostatnia niedziela czerwca, zgodnie z regulacjami ustawowymi. Po niej przyjdzie nam poczekać aż do 31 sierpnia, czyli ostatniej niedzieli sierpnia, gdy sklepy ponownie otworzą swoje drzwi w dzień tradycyjnie wolny od handlu. Ta data będzie szczególnie istotna dla rodziców przygotowujących dzieci do powrotu do szkoły, umożliwiając rodzinne zakupy wyprawki szkolnej.
Największa koncentracja niedziel handlowych nastąpi tradycyjnie w okresie przedświątecznym. Zgodnie z przepisami, zakupy będzie można zrobić w trzy kolejne niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia. W 2025 roku będą to: 7, 14 oraz 21 grudnia. Ten intensywny okres handlowy pozwoli Polakom na spokojne przygotowania do świąt, rozłożone na kilka weekendów.
Warto przypomnieć, że kwiecień 2025 roku był wyjątkowo łaskawy dla miłośników niedzielnych zakupów – mieliśmy aż dwie niedziele handlowe: 13 kwietnia (niedziela przed Wielkanocą) oraz wczorajszą, 27 kwietnia (jako ostatnią niedzielę miesiąca). Taka sytuacja w jednym miesiącu zdarza się niezwykle rzadko i wynika ze specyficznego układu kalendarza świąt ruchomych w tym roku.
Osoby planujące większe zakupy powinny więc dobrze zanotować pozostałe daty niedziel handlowych w 2025 roku: 29 czerwca, 31 sierpnia oraz 7, 14 i 21 grudnia. Warto również pamiętać, że ustawa przewiduje liczne wyjątki od zakazu handlu w niedziele. Sklepy prowadzone przez właścicieli, stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie czy punkty gastronomiczne mogą funkcjonować bez ograniczeń również w niedziele objęte zakazem handlu.
Interesujące jest to, że pomimo początkowych kontrowersji, system ograniczenia handlu w niedziele funkcjonuje w Polsce już siódmy rok. Według najnowszych badań opinii publicznej, większość Polaków przyzwyczaiła się do tego rozwiązania i dostosowała swoje zwyczaje zakupowe. Coraz popularniejsze stają się zakupy online, które nie podlegają niedzielnym ograniczeniom, a także robienie większych zapasów w piątki i soboty.
Eksperci rynku handlowego zauważają, że sklepy i centra handlowe dostosowały się do nowych realiów poprzez wydłużanie godzin otwarcia w piątki i soboty oraz intensyfikację promocji w dni poprzedzające niedziele niehandlowe. Niektóre sieci handlowe oferują specjalne promocje właśnie w niedziele handlowe, próbując przyciągnąć jak największą liczbę klientów w te wyjątkowe dni.
Dla pracowników handlu ograniczenie niedzielnego handlu przyniosło wymierne korzyści w postaci gwarantowanego czasu wolnego, choć w przypadku niedziel handlowych często otrzymują oni wyższe wynagrodzenie za pracę w te dni. Z kolei dla mniejszych, osiedlowych sklepów prowadzonych bezpośrednio przez właścicieli, niedzielny zakaz handlu okazał się szansą na zwiększenie obrotów.
Warto również wspomnieć, że obecny rząd nie planuje zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, mimo wcześniejszych dyskusji na ten temat. Oznacza to, że system siedmiu niedziel handlowych w roku pozostanie aktualny również w nadchodzących latach, a konsumenci muszą planować swoje zakupy z uwzględnieniem tego kalendarza.
Po wczorajszej niedzieli handlowej czeka nas teraz seria niedziel z zamkniętymi sklepami. Najbliższe majowe niedziele (4, 11, 18 i 25 maja) będą objęte zakazem handlu, podobnie jak wszystkie niedziele w czerwcu z wyjątkiem ostatniej. Ten długi okres bez możliwości niedzielnych zakupów warto uwzględnić w planowaniu większych wydatków i zaopatrzenia domowej spiżarni.
Podsumowując, do końca 2025 roku pozostało jeszcze pięć niedziel handlowych: 29 czerwca, 31 sierpnia oraz trzy grudniowe niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (7, 14 i 21 grudnia). Wszystkie pozostałe niedziele objęte są zakazem handlu, z wyjątkami dla określonych typów sklepów. Planując większe zakupy, warto uwzględnić ten kalendarz, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zamkniętych drzwi ulubionych sklepów.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.