Nieletni mogą sami zgłosić się na test na COVID-19?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że osoby niepełnoletnie mogą sami zgłosić się na test na koronawirusa za pośrednictwem strony rządowej. Jak wyjaśnia, rodzic jednak musi autoryzować zgłoszenie przez Profil Zaufany.

Fot. Shutterstock

Rzecznik rządu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że osoby do 18 roku życia, które mają objawy zakażenia i chcą mieć wykonany test na COVID-19 również mogą zgłosić się poprzez formularz dostępny na rządowej stronie.

Formularz, przez który mogą zgłosić się dorośli oraz dzieci dostępny jest na stronie programu Domowa Opieka Medyczna. Aby jednak osoba nieletnia mogła wypełnić dokument, rodzic lub opiekun prawny małoletniego musi dokonać autoryzacji przez Profil Zaufany.

„W przypadku kwalifikacji na test zlecenie dla dziecka zostanie wygenerowane automatycznie. Po wystawieniu zlecenia na test zostanie wysłany SMS. Jeśli w okolicy będzie wolny termin, w wiadomości zostanie przedstawiona propozycję miejsca i godziny wymazu. Jeśli nie, w wiadomości zostanie przekazany link do systemu eKolejka, w którym można wybrać miejsce i termin wymazu”.

-wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, do tej pory w ten sposób wystawiono już ponad 150 tysięcy zleceń na test w kierunku potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c