Niesamowita willa w Warszawie! Tu zatrzymał się czas! [ZDJĘCIA]
W latach 20. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a.
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
- Fot. UM Warszawa
Pod pierwszym adresem mieści się obecnie Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej. Na drugiej działce, kupionej przez Zbroskiego, stoi willa, w której pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków dokonali oględzin w związku z pełnionym nadzorem nad miejskimi obiektami.
Wystrój wnętrza sprzed wojny
W domu przy ul. Podchorążych 69a zachowały się nie tylko szlachetne tynki elewacji, skrzynkowa stolarka okienna z okuciami, ślusarka okna klatki schodowej, czy kraty okienne, ale również praktycznie w całości unikatowy wystrój wnętrza.
Drewniane boazerie holu, fornirowane i intarsjowane drzwi pojedyncze i dwuskrzydłowe w holu i prowadzące do poszczególnych pomieszczeń, czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami, drewniane schody prowadzące na piętro, z dekoracyjnie opracowaną balustradą i boazeria klatki schodowej, drewniane podłogi, w tym taflowe parkiety, kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny, sztukateryjne fasety dotrwały do dnia dzisiejszego w dobrym stanie technicznym.
Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), ale też grzejnik w łazience pierwszego piętra wykonany z rurek stalowych – charakterystyczny element luksusowych łazienek lat międzywojennych.
Wniosek o wpis do rejestru zabytków
Ze względu na wartość historyczną i artystyczną budynku, a także zapewnienie integralności zabytku i utrzymanie charakteru nadanego mu w czasie budowy oraz właściwą ochronę wnętrz przez zniszczeniem, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków. Postępowanie zostało wszczęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Obecnie dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.