Niespodzianka! 6221 wolnych miejsc w warszawskich szkołach

W warszawskich szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych rusza nabór uzupełniający. W czwartek, 25 lipca opublikowane zostały listy uczniów przyjętych po pierwszym etapie rekrutacji, a także lista szkół, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami.

Fot. Pixabay

Uczniowie mieli obowiązek do środy 24 lipca potwierdzić wolę nauki w szkołach, do których zostali zakwalifikowani w I etapie rekrutacji. Wymaganych dokumentów nie dostarczyło 3587 osób, w większości spoza Warszawy. Tym samym liczba wolnych miejsc w szkołach wszystkich typów wzrosła do 6221.

Szczegóły:

  • Technika – 1979 wolnych miejsc
  • Szkoły branżowe I stopnia – 728 wolnych miejsc
  • Licea ogólnokształcące – 3514 wolnych miejs

Powody, dla których młodzież rezygnowała się z uczenia się w szkołach, do których zakwalifikowała się w pierwszym etapie rekrutacji, były różne. Największy odsetek tych, którzy nie potwierdzili woli uczenia się, stanowią kandydaci spoza Warszawy (2134). Część zrezygnowała, bo nie znalazła miejsc w stołecznych bursach. Placówki te dysponują 539 miejscami, a na rok szkolny 2019/20 przyjęto tylko 169 nowych kandydatów. Prawie pół tysiąca – odeszło z kwitkiem. Są też zapewne tacy, którzy dostali się do kilku placówek i wybrali tylko jedną z nich.

Przepełnione szkoły

W pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dostało się 39 tysięcy uczniów (z 47 tysięcy wszystkich kandydatów). Do żadnej ze szkół nie zakwalifikowało się 3173 uczniów. Większość z nich (2604 osoby, czyli 82 proc.) chce kontynuować naukę w liceum, a nie w szkole branżowej czy technikum, co czwarty ma świadectwo z paskiem. W drugim etapie rekrutacji pozostało 470 wolnych miejsc w najlepszych liceach (szkoły z pierwszej dwudziestki rankingu Perspektyw).

– Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by zwiększyć pulę miejsc dla kandydatów – podkreśla wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska i dodaje, że władze będą robiły wszystko, by reforma nie dała się uczniom we znaki.

Od września godziny pracy szkół zostaną wydłużone – lekcje mogą trwać do 17.30, a dodatkowe zajęcia nawet do 20.00.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.