Rewolucja w systemie opodatkowania. Zobacz, jak wpłynie na Twój budżet

Rewolucyjne zmiany w systemie opodatkowania nieruchomości w Polsce, które weszły w życie z początkiem 2025 roku, wywołały falę pytań wśród właścicieli różnego rodzaju obiektów. Jak pisze Ministerstwo Finansów, nastąpiły zmiany w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości garaży stanowiących odrębne nieruchomości, znajdujących się w budynkach mieszkalnych, które obecnie uznawane są za część mieszkalną takiego budynku. W konsekwencji są one opodatkowane stawką od budynków mieszkalnych. 

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Stawka podatku za metr kwadratowy wolnostojącego garażu, wzrosła w tym roku do poziomu 11,48 złotych. W tym samym czasie garaże będące integralną częścią budynków mieszkalnych objęte są znacznie bardziej korzystną stawką, wynoszącą zaledwie 1,19 złotego. To bezprecedensowa różnica, która wprowadza ogromne nierówności między właścicielami nieruchomości w zależności od tego, jaki typ garażu posiadają. Dla przeciętnego właściciela garażu wolnostojącego o powierzchni 20 metrów kwadratowych oznacza to roczny podatek na poziomie około 230 złotych, podczas gdy posiadacz identycznego pod względem powierzchni garażu zintegrowanego z domem zapłaci jedynie około 24 złotych.

Kolejne wątpliwości związane są przepisami budowli tymczasowych, takich jak hale namiotowe czy popularne w Polsce garaże blaszane. Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, hale namiotowe i garaże spełniające przesłanki do uznania je za budynki (trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz, które posiadają fundamenty i dach) w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r. podlegały opodatkowaniu jako budynki. Stan prawny w tym zakresie od początku 2025 r. nie uległ zmianie. Przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne jeśli nie spełniają przesłanek pozwalających zakwalifikować je do budynków, np. nie posiadają fundamentów, są opodatkowane jako budowle tylko w przypadku, gdy są trwale związane z gruntem i są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Garaż blaszany nieposiadający fundamentów nie podlega więc opodatkowaniu.

Szczególnie wiele emocji wzbudza kwestia podatku od ogrodzeń dla przedsiębiorców. W odpowiedzi na falę krytyki i pytań, Ministerstwo Finansów wydało specjalny komunikat wyjaśniający, że budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r., jak i obecnie. Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej, o ile nie przekracza ono określonego procentu całkowitej powierzchni, nie zmienia charakteru mieszkalnego budynku i nie skutkuje zastosowaniem wyższych stawek podatkowych.

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości wywołały burzliwą dyskusję nie tylko w kręgach eksperckich, ale również w mediach społecznościowych, gdzie właściciele nieruchomości dzielą się swoimi obawami i kalkulacjami dotyczącymi rosnących kosztów. Szczególnie aktywni są właściciele garaży wolnostojących. Na forach internetowych pojawiają się liczne pytania o możliwości prawnego przekwalifikowania garaży wolnostojących na obiekty o innym charakterze, co pozwoliłoby na zastosowanie niższych stawek podatkowych.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl