Niezwykle ważny dokument na czas wyjazdu! Jak wyrobić kartę EKUZ?
Planując wakacyjny wyjazd nie możemy zapominać o ubezpieczeniu turystycznym na wypadek nagłych sytuacji. Zawsze bowiem należy zdarzyć się jakiś wypadek lub nagła choroba, która zmusi nas do skorzystania z medycznych usług za granicą lub nawet pobyt w szpitalu. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, w razie wizyty u lekarza nie zapłacimy majątku
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który uprawnia do bezpłatnego leczenia w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej lub do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), w tym w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, a także na terytoriach zamorskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska, portugalskie Azory i Madera czy hiszpańska Majorka oraz Wyspy Kanaryjskie).
Dokument ten jest wydawany jedynie osobom ubezpieczonym lub mającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Uprawnia ona do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa oraz na zasadach z jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. Jest ona niezwykle wygodnym rozwiązaniem, gdyż w sytuacji zachorowania na wakacjach, sami musimy pokryć koszty leczenia.
Kartę EKUZ możemy wyrobić w oddziale NFZ, a wystarczy wypełnić jedynie stosowny wniosek. Karta wyrabiana jest na miejscu w przeciągu kilku minut. Wniosek o wydanie wspomnianego dokumentu możemy złożyć również online przez Internetowe Konto Pacjenta, moje IKP lub ePUAP, drogą pocztową lub mailem, wysyłając email do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wówczas jednak wyrobienie karty zajmuje około 5 dni, przy czym musimy dodatkowo uwzględnić czas przesyłki.
Czas ważności karty EKUZ zależny jest od indywidualnego przypadku. Ważność dokumentu wynosi 5 lat w przypadku osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą lub rolniczą działalność gospodarczą, natomiast jeżeli chodzi o dzieci i młodzieży, karta jest ważna do momentu uzyskania 18. roku życia. Natomiast dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ważność karty wynosi 20 lat.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.