Niezwykłe zwierzę pojawiło się w Parku Skaryszewskim

To jest niezwykła nieprawdopodobna wręcz wiadomość. Nad Kanałem Wystawowym przy działkach na ul. Kinowej, pojawił się BOCIAN CZARNY. 

Fot. Czytelniczka Gosia

 

Jest to gatunek niezwykle rzadkiego i skrytego ptaka . Podlega on calkowitej prawnej ochronie. Obecnie w Polsce żyje ich tylko 1500 -2300 par. Zajmują one na lęgowiska miejsca bardzo gęsto zalesione z małymi prześwitami. Wyjątkowo skryte i płochliwe budują gniazda wysoko w koronach drzew.
Ptak wybitnie cięźki do podglądu, a tu taka niespodzianka . Od lat upodobał sobie dzikie miejsca nad kanałkiem i co roku przylatuje tu na żer. A gdzieś w niewielkiej odległości ma lęgowisko i odchowuje młode.
Bywa tu również przelotem perkoz dwuczuby. Odnotowano nawet jego tu zimowanie.
Jest to jeszcze jeden argument by dzialki utrzymac w tej formie bez natarczywej ingerencji człowieka .Działki przy Kinowej i Międzynarodowej to prawdziwy rezerwat przyrody.
Występują tu ponadto inne rzadko spotykane gatunki ptaków takie jak ;  dudek, zimorodek, słowik, zięba, kos,kraska,szczygieł, cyraneczka,,mazurek,
makolągwa,sokół i jeszcze wiele innych bardziej i mniej pospolitych gatunków ptactwa.
To niezwykłe, że w środowisku  zmotoryzowanej i zurbanizowanej miejskiej aglomeracji, znalazły dla siebie bezpieczną  cichą i spokojną  ostoję te chronione prawem gatunki wspaniałych ptaków.
Nie moźemy dopuścić, by te walory przyrodnicze utracić na zawsze. Nie tylko, ze względu na gatunki tam występujące, ale przede wszystkim ze względu na nas ludzi i na nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia.
To nie my jesteśmy potrzebni przyrodzie. To przyroda jest nam nieodzowna do życia.
Niezwykle istotnym jest by zachować nietknięty i nieregulowany brzeg kanałku z naturalną roślinnością. Bo tylko on jest gwarantem bezpieczeństwa lęgów i zerowania dzikiego ptactwa.
Pamiętajmy o tym.
Zdjęcie: Czytelniczka Gosia, grupa: Warszawa. Mieszkańcy Warszawy i okolic.
Tekst: Małgorzata Witak, Portal Warszawski.
Opracowanie: Warszawa w Pigułce
Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.