Niezwykły zabieg radiologów z Warszawy. Wykonali przezskórną krioablację raka nerki!

Radiolodzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej krioablacji raka nerki pod kontrolą tomografii komputerowej. Jest to niezwykły wyczyn lekarzy godny podziwu!

Fot. Pixabay

Pacjent z rakiem nerki ze względu na pogarszający się stan zdrowia dostał skierowanie na ablację, ponieważ operacja była zbyt ryzykowna. Na całym świecie radiologia interwencyjna jest jednym z czterech filarów leczenia nowotworów.

Pierwszy raz w Polsce wykonano tego typu zabieg. Polegał on na wprowadzeniu igły do wnętrza guza za pomocą nawigacji komputerowej. Końcówki igły zostały schłodzone do -20 stopni Celsjusza, dzięki temu temperatura zniszczyła guz i niewielki margines tkanek wokół niego. W tej sposób udało się uniknąć wykonania operacji. Zabieg trwał około 3 godzin.

Zabieg wykonali radiolodzy z WUM: dr Grzegorz Rosiak, dr Krzysztof Mielczarek i lek. Dariusz Konecki, a także zespół anestezjologów kierowany przez dr Alicję Kwiatkowską. Do pomocy przy zabiegu potrzebna była również pielęgniarka, Barbara Dąbrowska. Całość była nadzorowana rzez radiologa interwencyjnego ze Szwajcarii, dr Patricka Knusela.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c