Nowy, nieznana dotąd odmiana COVID-19! Czym się charakteryzuje?

Na Litwie odkryto nieznany dotąd wariant wirusa SARS-CoV-2. Mutacja E484  dotknęła już 40 osób. Czym się charakteryzuje i czy jest bardziej niebezpieczna, niż znane nam już odmiany COVID-19? 

Fot. Warszawa w Pigułce

Koronawirus nie odpuszcza. Ciągle słyszy się o nowych wariantach wirusa SARS-CoV-2. Teraz nieznaną dotąd odmianę COVID-19 potwierdzono na Litwie. W tej chwili wykrytych jest już kilkadziesiąt przypadków wirusa z mutacją, którą nazwano E484. Dotyczą one głównie jednego regionu- oniksztańskiego.

Czy jest się czego bać? Jak podkreślają eksperci, na razie nie ma potwierdzenia, aby osoby zakażone nową mutacją przechodziły gorzej chorobę. Już jedna trzecia wszystkich chorych zdążyła wyzdrowieć, a większość zakażonych nie odczuwała żadnych objawów. Co jednak istotne, wśród zakażonych były również osoby, które już otrzymały szczepionkę na COVID-19. To zastanawia specjalistów, czy ta odmiana może być odporna na szczepionki.

Poza podstawową wersją koronawirusa, na całym świecie przodują trzy odmiany. Jest to przede wszystkim odmiana brytyjska, która odpowiedzialna jest również za wiele przypadków COVID-19 w Polsce, ale również odmiana brazylijska i południowoafrykańska. W ostatnim czasie zauważono też nowe mutacje pochodzące z Kalifornii, Filipin i Nigerii.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c