Nowy obowiązek? Lekarze sprawdzą twoje wyniki i styl życia. Rusza program „Moje Zdrowie”!
Od 5 maja 2025 roku w Polsce startuje nowy, ogólnokrajowy program badań profilaktycznych pod nazwą „Moje Zdrowie”. To kolejny krok w stronę upowszechniania troski o zdrowie dorosłych obywateli, na wzór znanych od lat badań okresowych u dzieci i młodzieży. Program zastępuje dotychczasową „Profilaktykę 40+” i został zaprojektowany z myślą o prostym dostępie, skutecznej diagnostyce oraz zwiększeniu świadomości zdrowotnej wśród osób dorosłych.

Fot. Warszawa w Pigułce
Dla kogo „Moje Zdrowie”?
Z programu mogą skorzystać osoby w wieku 20–49 lat raz na 5 lat oraz osoby powyżej 49. roku życia – raz na 3 lata. Warunkiem jest upływ co najmniej 12 miesięcy od ostatniego badania wykonanego w ramach „Profilaktyki 40+”. Program jest w pełni finansowany z publicznych środków i realizowany przez przychodnie POZ w całym kraju.
Pierwszy krok: ankieta
Od 5 maja pacjenci posiadający Internetowe Konto Pacjenta (IKP) mogą wypełnić ankietę zdrowotną, która ma kluczowe znaczenie dla skierowania na badania. Formularz zawiera pytania o wzrost, wagę, palenie tytoniu, spożycie alkoholu, dotychczasowe choroby i uzależnienia. Na podstawie odpowiedzi system wygeneruje skierowanie do placówki POZ, gdzie pacjent będzie mógł wykonać pakiet badań.
Jakie badania oferuje program?
Panel podstawowy (dla każdego pacjenta):
- morfologia krwi,
- poziom glukozy,
- kreatynina i eGFR,
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, nie-HDL, trójglicerydy),
- TSH (tarczyca),
- ogólne badanie moczu.
Panel rozszerzony (w zależności od ankiety i wieku):
- ALAT, ASPAT, GGTP (próby wątrobowe),
- PSA całkowity (dla mężczyzn 50+),
- anty-HCV (WZW typu C),
- Lipoproteina A (dla osób w wieku 20–40 lat, jednorazowo).
Cel: nawyk profilaktyki
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaznaczyła, że program ma uświadomić dorosłym potrzebę dbania o własne zdrowie tak samo, jak dbają o zdrowie swoich dzieci. Nowy bilans zdrowia ma być narzędziem do wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, a jednocześnie nie obciążać pacjentów dodatkowymi formalnościami.
Program „Moje Zdrowie” to znaczący krok w stronę profilaktyki i wczesnej diagnostyki – najskuteczniejszej formy ochrony zdrowia. Inicjatywa ta może przyczynić się do poprawy kondycji zdrowotnej całego społeczeństwa i odciążyć system opieki zdrowotnej. Warto skorzystać z możliwości, które daje – wystarczy wypełnić ankietę i zgłosić się na badania.

Kocham Warszawę, podróże i gastronomię i to właśnie o nich najczęściej piszę.