Nowy program wsparcia: Do 1300 złotych dla kogo jest dostępne? [1.07.2023]
Nowy program wsparcia dla osób potrzebujących, który jest obecnie w fazie przygotowań, otrzymał pozytywną opinię Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Projekt ustawy, opracowany przez rząd, określa wysokość świadczenia oraz grupę osób, które będą uprawnione do jego otrzymania.
Najnowsze informacje wskazują, że świadczenie wspierające wyniesie maksymalnie 1300 złotych miesięcznie. Ta kwota została określona w projekcie ustawy, jednak może ulec zmianie w trakcie procesu legislacyjnego i ostatecznego przyjęcia ustawy.
Projekt ustawy zakłada, że świadczenie będzie przysługiwać osobom niepełnosprawnym, które potrzebują wsparcia społecznego. Szczegółowe kryteria kwalifikacji zostaną ustalone w przepisach wykonawczych.
Wysokość świadczenia będzie uzależniona od wysokości renty socjalnej, która wynosi obecnie 1588,44 złotych miesięcznie brutto w 2023 roku po uwzględnieniu waloryzacji.
Świadczenie wspierające będzie przyznawane w zależności od stopnia potrzeby wsparcia, stanowiąc od połowy do maksymalnie dwukrotności wysokości renty socjalnej.
Decyzje dotyczące oceny potrzeby wsparcia będą podejmowane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na podstawie wniosków składanych przez osoby niepełnosprawne.
Świadczenie wspierające przysługiwać będzie każdej osobie niepełnosprawnej, która uzyska ocenę poziomu potrzeby wsparcia wynoszącą co najmniej 70 punktów lub co najmniej 1 punkt w przypadku dzieci do lat 3.
Zgodnie z ustawą, poszczególne grupy osób niepełnosprawnych będą miały prawo do świadczenia wspierającego w kolejnych latach, zależnie od liczby punktów oceny poziomu potrzeby wsparcia. Od 2024 roku, świadczenie będzie najpierw przyznawane osobom niepełnosprawnym z najwyższą liczbą punktów.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.