Uwaga! Ostrzeżenie! Od dziś od 11:00 możliwe burze!

„Nad Polskę napływa gorąca i wilgotna PZk masa powietrza. Na wskutek zwiększonego gradientu pionowego temperatury dojdzie do rozwoju chmur burzowych.” – prognozuje Info Meteo WW Stolica.


W środowisku silnie niestabilnej masy powietrza (LI -6), pojawi się dość duża chwiejność termodynamiczna Mu Cape o wartości do 2000 j/kg (średnio 1400-1600 j/kg). Bardzo dobre parametry termodynamiczne, nie będą miały pokrycia z wartościami kinematycznymi. Uskoki wiatru w dolnej i środkowej troposferze, będą bardzo słabe, przez co burze przyjmą stacjonarny charakter, miejscami możemy mieć komórki o zasięgu ściśle lokalnym, które powstaną i wyładują się w jednym miejscu.

Wilgotność w profilu 300-925 hPa, plasuje się na umiarkowanie wysokim poziomie ale wystarczy do rozwoju komórek burzowych. Głównym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu co przy stacjonarnym charakterze burz, może powodować lokalnie sumy opadu przekraczające 25 l wody (PW >32 mm). Oprócz tego możliwe są opady gradu o średnicy do 3-4 cm oraz w mniejszym stopniu silne porywy wiatru. Apogeum rozwoju konwekcji, przypadnie na godziny późno popołudniowe. Burze mogą być aktywne do pierwszej części nocy.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.