Od przyszłego roku zmiany w 500 plus! Rada Ministrów przyjęła zmiany

Rada Ministrów przyjęła zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Jak podkreśla rząd, ma być dużo sprawniej i oszczędniej dla budżetu państwa. Największą zmianą będzie koniec wypłat w gotówce. Natomiast jeśli chodzi o przyznawane kwoty, zostanie tak jak jest w tej chwili.

Fot. Warszawa w Pigułce

We wtorek Rada Ministrów poparła proponowane wcześniej zmiany w programie „Rodzina 500 plus”.  Nowe zasady miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku. Wśród najważniejszych zmian jest powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo, wnioski będzie można złożyć jedynie przez internet. Zniknie też możliwość wypłat w gotówce.

Zmianie nie ulegną natomiast przyznawane kwoty. Wciąż będzie to 500 złotych miesięcznie na każde dziecko, do ukończenia 18 roku życia. Jednak teraz program ma również dotyczyć osób, które pobierają analogiczne świadczenia w innych krajach. Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, rozwiązanie to dąży do zapewnienia osobom migrującym największej korzyści w zakresie uprawnień do świadczeń spośród oferowanych przez system rozporządzenia unijnego i przez ustawodawstwo krajowe.

Rząd szacuje, że w latach 2022-2032 koszty obsługi programu „Rodzina 500 plus” mają wynieść mniej więcej 427 mln złotych. Oznaczałoby to oszczędności na poziomie 3,1 mld złotych dla budżetu państwa. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c