Odkryto tajną skrytkę płk. Rzepeckiego!

Podczas remontu na ul. Polnej 46D odkryto tajną skrytkę. Przeleżała pod klepkami 72 lata. Co było w środku?

Płk. Jan Rzepecki. Fot. Wikipedia

Płk. Jan Rzepecki. Fot. Wikipedia

Niestety skrytka była pusta. Nie chodzi jednak o to co było w środku, ale do kogo należała. Właścicielem był bowiem pułkownik Jan Rzepecki, propagandysta Armii Krajowej.

„To wyjątkowo cenne znalezisko dla historyków” – mówi Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego – „Klapę skrytki otwiera się przy pomocy szpilki. W podłodze na klepce znajdowała się mała dziurka, wkładając i przekręcając szpilkę uruchamiało się mechanizm”

Warszawa nadal kryje wiele tajemnic. Warto zwracać uwagę na rzeczy stare i nie wyrzucać ich na śmietnik:
„Każdy, kto planuje remont starego budynku – a ma pewnego rodzaju wrażliwość – powinien uczulić robotników na nietypowe łączenia, powiązania starych desek czy klepek. Warto to sprawdzić” – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który apeluje o wyjątkową ostrożność przy remontach starych kamienic.

Muzeum Powstania czeka na każdą informację o odnalezionych skrytkach, schronach, dokumentach czy starych zdjęciach. Na wszystkie materiały z okresu II wojny światowej czekają historycy, kontakt na stronie www.1944.pl.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.