Pałac Saski na 100-lecie odzyskania niepodległości?

W periodyku Spotkania z Zabytkami pojawił się wywiad z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Jakubem Lewickim. Konserwator udzielił tam wypowiedzi na temat planów odbudowy Pałacu Saskiego.

„Z Pałacem Saskim szykuję wielką niepodziankę, rozmawiam także z moimi przełożonymi, którzy całkowicie podzielają mój pogląd, że na stulecie niepodległości Rzeczypospolitej powinna rozpocząć się wielka odbudowa Pałacu Saskiego i sąsiednich budynków” – powiedział Jakub Lewicki.

Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków nie jest zwolennikiem odbudowy. W swoim felietonie: [Z miasta] Plac i pałac, który ukazał się na łamach Kultury Liberalnej pisze:

„Jaki jest plac? (Plac Piłsudskiego – dop. red) Na pewno WZNIOSŁY, niedopełniony, skłaniający do zadawania pytań. W takiej właśnie formie jest najlepszym pomnikiem, jaki mógł powstać w Warszawie po 1945 r.”

„Jestem przeciwnikiem budowy pałacu. W jakiejkolwiek formie. Będzie to nie tylko złamaniem doktryny, lecz także zabraniem tego, co dla mnie w placu najważniejsze – jego silnej, symbolicznej wymowy. Być może się mylę, możliwe, że w tym akurat przypadku powinniśmy zapomnieć o doktrynie, a skupić się na tym, co leżało u jej podstaw, czyli potrzebie społecznej. Być może mieszkańcy nie chcą dłużej obarczonego traumą wojenną (i powojenną) symbolizmu, a ważniejsza staje się dla nich ikona, jaką jest przedwojenna Warszawa.” – pisze Krasucki


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c