Parlament Europejski przyspiesza procedurę zatwierdzenia paszportów szczepionkowych. Od kiedy miałyby obowiązywać?

Podczas wczorajszego głosowania Parlamentu Europejskiego podjęto decyzję w sprawie przyspieszenia procedury zatwierdzenia „Zielonego Certyfikatu Cyfrowego”, czyli tzw. paszportów szczepionkowych.

Podczas wczorajszego głosowania Parlament Europejski zdecydował się przyspieszyć procedurę „Zielonego Certyfikatu Cyfrowego”. Chodzi o zaświadczenia, które Byłyby niezbędne, aby bezpiecznie i swobodnie przemieszczać się w Unii Europejskiej w czasie epidemii koronawirusa.

Jak postanowił Parlament, cały proces przygotowań miałby zakończyć się już w czerwcu. Oznacza to, że podróżować z paszportem szczepionkowym można byłoby jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Głosów za zastosowaniem trybu pilnego w sprawie było aż 468, przeciwko 203. 16 europosłów wstrzymało się od głosu. Po głosowaniu przewodniczący europarlamentu wyznaczył termin składania poprawek do wniosku Komisji na następną sesję plenarną, czyli  na 26-29 kwietnia.

Paszporty miałyby zawierać przede wszystkim informacje o tym, czy osoba podróżująca została już zaszczepiona, czy otrzymała negatywny wynik testu na koronawirusa, a także informacje o powrocie do zdrowia po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Pomysł wprowadzenia specjalnych zaświadczeń wzbudza jednak duże kontrowersje. Część państw, szczególne tych żyjących z turystyki jak Grecja, Hiszpania czy Włochy, są za paszportami. Natomiast niektóre kraje, m.in. Niemcy czy Francja uważają, że rozwiązanie ma dyskryminujący charakter. Tłumaczą, że szczepienia populacyjne dopiero się rozpoczęły i wielu miejscach jeszcze zdecydowana większość obywateli nie ma jeszcze do nich dostępu.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c