Plac Defilad Placem Wolności. Dziś Warszawa świętuje pierwsze wolne wybory

W sobotę Plac Defilad zamieni się w Plac Wolności. Zapraszamy mieszkańców do wspólnego świętowania 27. rocznicy Okrągłego Stołu i wolnych wyborów. W sobotę na Placu odbędą się również wydarzenia związane z Festiwalem Kuronia oraz wielka coroczna Fiesta Wyłącz System.

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

4 czerwca,  godz. 12.00, okrągły stół na Pl. Defilad
Gra miejska śladami Jacka Kuronia
Po raz pierwszy w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia odbędzie się gra śladami jego patrona dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy wcielą się w role dziennikarzy śledczych. Dowiedzą się kim był i dlaczego nazywamy go najsłynniejszym z opozycjonistów. Na podstawie zebranych informacji uczestnicy tworzyć będą materiały prasowe, które wykorzystają w kolejnych etapach gry. Postępy grup biorących udział w grze będzie można śledzić online.

Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież. Do uczestnictwa w grze można zgłaszać grupy od 5 do 8 osób. Czas trwania: 3 godziny. Zapisy: www.festiwalkuronia.pl/formularz. Do każdej z grup przydzielony będzie pełnoletni opiekun. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

4 czerwca,  godz. 18.45
Gdzie się podziały kobiety?
Jeszcze tego samego dnia w ramach Festiwalu Kuronia odbędzie się akcja przygotowana przez Seana Palmera i chór eksperymentalny Gre Badanie przy Okrągłym Stole, a nawiązująca do nieobecności kobiet podczas przemian 1989 roku.

4 czerwca, godz.19.30
Fiesta „Wyłącz System”
Ukoronowaniem Święta Wolności na Placu Defilad będzie już po raz ósmy organizowana w Warszawie wielka Fiesta Wyłącz System! Prowadzenie Fiesty: Joanna Szczepkowska i Jerzy Kisielewski, reżyseria: Wojciech Faruga.

Fiesta rozpocznie się od spektaklu „Nowe wielkie przemówienia”. Znane aktorki młodego pokolenia zaśpiewają najważniejsze przemówieniach wielkich polityków i przywódców. Wszystkie koncentrować się będą wokół zagadnień wolności, suwerenności, pokoju i tolerancji.

Będziemy mogli posłuchać: Lecha Wałęsy w Kongresie USA (15.11.1989), Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie (2.06.1979), Malcolma X „Karty wyborcze albo kule” (12.04.1964), Steve’a Jobsa podczas wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Stanforda (12.06.2005).

Następnie Fiesta Wyłącz System stanie się jednym wielkim koncertem, zagrają:
godz. 20.00 – Maciej Maleńczuk,
godz. 20.30 – Voo Voo,
godz. 21.30 – NOSOWSKA,
godz. 22.30 – The Jobers pod dyr. Marcina Partyki,
godz. 0.00 – Pablopavo i Ludziki.

Oprócz koncertów będą miały miejsca dwie wystawy.
Pierwsza to Futuwawa dotyczy przyszłości Placu Defilad, a druga odnosząca się do przeszłości, poświęcona będzie wydarzeniom związanym z rokiem 1989 w Polsce i na świecie oraz historii placu Defilad. Wszystko to w trzech galeriach zatytułowanych „1989 – wybraliśmy wolność”, „1989 – Polska i Świat”, „Plac Defilad: 1955-2016”. Wystawa przygotowana w technologii Motion Dynamics.

4 czerwca, godz. 18.00
Futuwawa to wirtualna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą, a także Międzynarodowy Konkurs na najlepszy projekt dla Warszawy Przyszłości. Ukazuje stolicę jako przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, pozwalając nałożyć na nią nową, wyobrażoną siatkę przestrzeni miejskiej i skonfrontować z obecną zabudową i infrastrukturą. Prezentuje projekty zarówno utopijne, jak i gotowe do realizacji, które (być może) w mniej lub bardziej dalekiej przyszłości, pojawią się na mapie Warszawy.

W ramach Festiwalu „Wyłącz System vol. 8” Dom Spotkań z Historią upamiętnia pierwsze wolne wybory i zaprasza do wzięcia udziału w głosowaniu na wizję Placu Defilad zaproponowaną przez autorów kolekcji Warszawy Przyszłości Futuwawa. Spektakularny efekt przeniesienia się w wirtualną rzeczywistość stwarza możliwość rozejrzenia się po dotychczas dobrze znanej przestrzeni i „zanurzenia” się w jej nowej, zaskakującej odsłonie. Przyjdź na Plac Defilad, załóż gogle i zagłosuj, która wizja Placu jest Ci najbliższa.

„Plac Defilad” to zainicjowany w 2014 roku cykl wydarzeń, którego ideą jest stworzenie otwartej, „uczłowieczonej” przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Projekt współtworzą instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu – m.in. barStudio i Cafe Kulturalna.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c