Płaca tych Polaków przekroczyła „magiczną” barierę. Też tyle zarabiacie?

Średnie wynagrodzenie w dużych firmach po raz pierwszy w historii przekroczyło 9 tysięcy złotych brutto. Jednocześnie tempo wzrostu płac wyraźnie hamuje, co może otworzyć drogę do obniżki stóp procentowych już w maju.

Fot. Warszawa w Pigułce

Historyczny moment dla polskich zarobków

Według najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w dużych przedsiębiorstwach niefinansowych wyniosło w marcu 9055,92 złotych brutto. To pierwszy przypadek w historii, gdy średnia krajowa przekroczyła granicę 9 tysięcy złotych.

Jednocześnie roczne tempo wzrostu płac spada czwarty miesiąc z rzędu. W marcu wynagrodzenia były wyższe o 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To najwolniejszy wzrost od ponad czterech lat.

Obniżka stóp procentowych coraz bardziej prawdopodobna

Hamowanie wzrostu płac to dobra wiadomość dla osób liczących na niższe raty kredytów. Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej uzależniał decyzję o obniżce stóp procentowych właśnie od danych o dynamice wynagrodzeń.

„Jeśli powtórzą się dane, że płace rosną wolniej, wskaźniki inflacji będą mniejsze (…) to nie wykluczam, że sam taki wniosek o obniżkę stóp w maju złożę” – zapowiadał szef banku centralnego.

Eksperci potwierdzają, że najnowsze dane zwiększają szanse na ruch RPP. „Dynamika płac w marcu niemal stabilnie 7,7% r/r wobec 7,9% w lutym. Również stabilnie niskie momentum płac stanowi mocny argument za obniżką stóp w maju, do której naszym zdaniem szykuje się RPP” – ocenili analitycy Banku Pekao.

Warto zwrócić uwagę, że hamuje nie tylko nominalny, ale również realny wzrost wynagrodzeń. Po uwzględnieniu marcowej inflacji (4,9%), realne płace wzrosły o 2,67% rok do roku. To najsłabszy wynik od września 2023 roku.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku roczna dynamika wynagrodzeń przekraczała 10%. Wcześniej, od końca 2021 roku, dwucyfrowy wzrost płac był normą.

Warto pamiętać, że przeciętne wynagrodzenie w dużych firmach dotyczy tylko części pracujących Polaków – niespełna 40%. Statystyka ta nie obejmuje danych z administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i mikrofirm. Rzeczywisty obraz zarobków lepiej oddaje mediana, czyli wartość środkowa. W październiku 2024 roku mediana zarobków w Polsce wynosiła 6856,75 zł brutto (5004,19 zł netto) i była o ponad 20% niższa od średniej krajowej.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl