Podwyżka cen paliw. Z czego wynika? Ministerstwo Finansów tłumaczy!

Jak informuje Ministerstwo Finansów, ewentualne obniżenie akcyzy paliwa nie jest jednoznaczne z obniżeniem cen detalicznych. Dodaje, że ceny stawki akcyz na olej napędowy i benzynę nie były podwyższane od wielu lat. 

Fot.. Pixabay

W ostatnim czasie ceny paliw drastycznie wzrosły. Wiele osób zastanawia się z czego to wynika. Kilka dni temu posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali do rządu o podjęcie działań obniżających ceny paliw. Jak uzasadniali, obecnie aż 60 procent ich ceny stanowią marża i podatki.

Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Finansów. W komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej resort wyjaśnia, że wysokości stawek akcyzy wraz z opłatą paliwową na benzynę silnikową i olej napędowy dla Polski należą do najniższych w Unii Europejskiej, są na poziomie zbliżonym do minimów unijnych.

Jak zapewnia ministerstwo, w ostatnich latach rząd prowadził politykę niezwiększania obciążeń podatków paliw. Zaznaczono, że kwotowe stawki akcyzy za olej napędowy, a także za benzyny silnikowe nie były podwyższane od dekady i wzrost cen nie ma nic wspólnego z polityką podatkową rządu.

„Wyjątkowo niskie ceny paliw na wiosnę zeszłego roku były wynikiem ogólnoświatowego zamknięcia gospodarek z uwagi na pandemię koronawirusa. Efektem był gwałtowny spadek zapotrzebowania na benzynę i olej napędowy, a co za tym idzie również spadek ich cen. Obecnie mimo wprowadzania przez rządy państw szeregu obostrzeń, przemysł funkcjonuje normalnie i ceny paliw wróciły do poziomów zbliżonych do tych sprzed pandemii”

-zaznacza Ministerstwo Finansów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c