Polska stawia cyfrowy mur przeciw migrantom! Tu nie przejdziesz

Granica pod kontrolą: elektroniczna zapora, zakazy i kampania informacyjna – Polska odpowiada na kryzys migracyjny. Polska wzmacnia zabezpieczenia na granicy z Białorusią, wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne, strefy buforowe i twardą politykę migracyjną.

Fot. Shutterstock

Straż Graniczna przejęła właśnie kontrolę nad elektroniczną zaporą obejmującą również rzeki Świsłocz i Istoczanka, a rząd zapowiada kolejne działania, by powstrzymać nielegalne przekroczenia. Czy to wystarczy, by zatrzymać presję migracyjną inspirowaną przez reżim Łukaszenki?

Bariera technologiczna – cyfrowa tarcza na granicy

Zbudowana w 2022 roku fizyczna zapora na 186 km granicy z Białorusią – stalowa konstrukcja o wysokości 5,5 metra – została wzmocniona barierą elektroniczną. System monitoringu obejmuje również odcinki rzeczne i został wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak concertina. Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przyznał, że liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy rośnie, ale każde zbliżenie do zapory jest natychmiast wykrywane.

Strefa buforowa – terytorialny zakaz wstępu

Od marca 2024 roku obowiązuje rozszerzona strefa buforowa na podlaskim odcinku granicy. Na długości niemal 80 km wprowadzono zakaz przebywania w pasie sięgającym 200 metrów od linii granicznej, a w przypadku rezerwatów przyrody – nawet 4 km. Zakaz ten ma obowiązywać do 30 czerwca i ma na celu ograniczenie dostępu do terenów wykorzystywanych przez przemytników i osoby przekraczające granicę nielegalnie.

Premier Tusk uruchamia kampanię informacyjną

Polski rząd zapowiada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w siedmiu krajach, skąd najczęściej pochodzą migranci próbujący dostać się do UE przez Polskę. Kampania ma jasno komunikować: granica jest szczelna, a próby jej przekroczenia będą miały poważne konsekwencje. Premier Donald Tusk podkreśla, że Polska broni nie tylko swoich interesów, ale też całej Unii Europejskiej.

Zakaz składania wniosków o azyl – tymczasowy, ale kontrowersyjny

27 marca wprowadzono zakaz przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową na 60 dni z możliwością przedłużenia. Rozporządzenie ma zmniejszyć presję na system graniczny, ale budzi wątpliwości natury humanitarnej i prawnej. Krytycy ostrzegają, że takie działania mogą naruszać konwencje międzynarodowe.

Granica w stanie napięcia – sytuacja pod kontrolą?

Granica z Białorusią to obecnie jeden z najtrudniejszych odcinków granicznych w Europie. Codziennie funkcjonariusze Straży Granicznej mierzą się z próbami nielegalnego przekroczenia granicy – głównie ze strony migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Eksperci podkreślają, że kluczowe będzie utrzymanie solidarności europejskiej oraz dalsze inwestycje w infrastrukturę i technologie.

Polska wysyła sygnał: granica nie do przejścia

Kampania informacyjna, elektroniczna zapora, strefy buforowe i ograniczenia prawne – to kompleksowa odpowiedź Polski na zagrożenie nielegalną migracją. Rząd liczy, że te działania będą odstraszające, ale też efektywne. Czy jednak wystarczą w obliczu presji politycznej i migracyjnej ze strony Białorusi i Rosji?

Jedno jest pewne – granica polsko-białoruska pozostanie punktem zapalnym europejskiej debaty o migracji, bezpieczeństwie i prawach człowieka.

 

Źródło: PAP/warszawawpigulce.pl 

 

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl