Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej!

Jak przekazał rzecznik rządu, Polska złożyła dziś skargę do  Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczy ona niezgodności z traktatami europejskimi rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii.

Fot. Warszawa w Pigułce

Polski rząd skierował do TSUE skargę dotyczącą budżetu Unii Europejskiej. Chodzi o konsensus z grudnia 2020 roku, kiedy unijni liderzy doszli do porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.

Skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej została oparta o wkład resortu sprawiedliwości, a poparł ją cały skład Rady Ministrów. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono, że tego rodzaju rozwiązania nie mają podstaw prawnych m.in. w Traktatach, a także ingerują w kompetencje państw członkowskich i naruszają prawo Unii Europejskiej.

„Wypłata środków z budżetu Unii powinna być uzależniona wyłącznie od spełnienia obiektywnych i konkretnych warunków, które jednoznacznie wynikają z przepisów prawa.”

-dodano. Zaznaczono, że wątpliwości naszego kraju podzielają również Węgry, które także złożyły własną skargę na rozporządzenie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c