Ponad 235 tysięcy zmarnowanych wizyt lekarskich! Akcja „Odwołuj, nie blokuj”
Jak informuje ratusz, w zeszłym roku na umówionych wizytach w miejskich szpitalach i przychodniach zmarnowało się ponad 235 tysięcy wizyt. Zdarza się, że umawiamy się do lekarza i nie przychodzimy na wizytę, nie informując przy tym przychodni. Jak wyjaśniają urzędnicy, efektem są wydłużane kolejki do specjalistów
Niestawianie się pacjentów na umówione wizyty oraz nieodwoływanie ich to duży problem w naszym kraju. Dotyczy to zarówno wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu, jak i rehabilitacji czy konsultacji u specjalistów, do których potrzebne jest skierowanie. Jak informuje ratusz, czas oczekiwania do lekarzy wydłużył się między innymi z powodu minionej pandemii. Z powodu odwoływanych w tamtym czasie konsultacji i planowych zabiegów i operacji, wiele osób nie miało możliwości lub zrezygnowało z leczenia.
Wiceprezydentka stolicy, Renata Kazanowska podaje, że w roku 2023 w dziewięciu miejskich szpitalach i sieci przychodni, nie odbyło się ponad 235 tysięcy wizyt, a to oznacza, że dziennie pacjenci nie stawiali się na ponad 640 konsultacji lekarskich. Dodała, że systematycznie wprowadzane są rozwiązania ułatwiające wcześniejsze rezygnowanie z wizyt, między innymi poprzez dzwonienie lub wysyłanie SMS-ów do pacjentów.
Udostępniana jest również możliwość całodobowego odwołania wizyty za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów e-mail. Jak podaje, licznik nieodwołanych wizyt maleje, jednak kwestia ta w dalszym ciągu jest dużym problemem. Dane ratusza wskazują, że w roku 2022 w miejskich placówkach medycznych nie odbyło się niemal 330 tysięcy wizyt.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.