Ponad 5 tysięcy osób chce jeść banany w proteście przeciwko cenzurze sztuki

„Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły w piątek dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie nakazał nowy dyrektor prof. Jerzy Miziołek. Oczyszczenia wystawy ze „skandalizujących” prac domagało się Ministerstwo Kultury.” – czytamy w opisie wydarzenia.„Dziś z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie w trybie natychmiastowym zostały zdjęte dwie prace wideo autorstwa Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” z 1975 r. oraz Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” z 2005 r. Pretekstem miała być pisemna skarga, że prace te gorszą dzieci… Kilkanaście dni wcześniej tak samo usunięto wideo grupy Sędzia Główny.

Galeria zamyka się 6 maja. Do tego czasu będzie można tam oglądać wyjątkową „instalację” na cześć cenzury obyczajowej: czarne monitory, obok nich (w dwóch przypadkach) wciąż widoczne, już niepotrzebne podpisy na ścianach. Przy Natalii LL podpis jest ordynarnie zalepiony kartką papieru…

Obie artystki są uznanymi twórczyniami o międzynarodowej sławie, a ich sztuka opisywana jest nie tylko w specjalistycznych wydawnictwach, ale również w podręcznikach dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. O wadze pracy „Sztuka konsumpcyjna” nie trzeba chyba mówić..” – napisał Jan Przypkowski dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Jutro o godzinie 18:00 w proteście przeciwko cenzurze sztuki ludzie będą jeść banany. Obecność zapowiedziało już ponad 5 tysięcy osób.

LINK do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/355196561777229/


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.