Poruszający spot: "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich"

Spacerując w zadumie po warszawskich cmentarzach napotykamy bardzo często na opuszczone i zapomniane pomniki, czasami całkowicie zrujnowane czy zrównane z ziemią. Niekiedy jedyną rzeczą, która przypomina nam o tym, że jest to miejsce upamiętniające śmierć Bohatera, jest mała, zniszczona, biało-czerwona flaga. Widząc ten smutny obraz, zapewne wielu z nas zaczyna zastanawiać się co zrobić, aby pamięć o tych, którzy oddali życie w heroicznej walce, przetrwała dłużej i dawała świadectwo polskiej siły, walki i oddania dla następnych pokoleń.

W Powstaniu Warszawskim życie straciło tysiące ludzi, poległo około 18 tysięcy Powstańców. Każdy z Nich zasługuje na nasz szacunek i pamięć. Niestety, wielu Bohaterów tamtych dni do dzisiaj spoczywa w zniszczonych i zapomnianych grobach.

Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku organizuje akcję „Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich.” pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ramach akcji prowadzana jest zbiórka na rzecz budowy i renowacji zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich 1944 roku oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, pochowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Część środków zebranych podczas zbiórki zostanie przeznaczona na budowę i renowację miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z Powstaniem Warszawskim, znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Komitet 44 / YouTube

Fot. Komitet 44 / YouTube

Podczas corocznych zbiórek publicznych organizowanych od 2004 roku przez Muzeum i Komitet zebrano ponad 340 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom udało się wyremontować ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich. Rokrocznie zbiórka prowadzona jest przez wolontariuszy współpracujących z Muzeum.

W bieżącym roku planowane jest wyremontowanie kilkudziesięciu nagrobków Powstańców Warszawskich oraz wsparcie renowacji pomników związanych z Powstaniem.

W dniu 22.07.2015 Komitet przy wsparciu Muzeum rozpoczyna kampanię promocyjną akcji „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich!”, która odbywać się będzie poprzez udostępnianie i dołączanie do wydarzenia na Facebook’u. W ramach wydarzenia planowane są konkursy, w których nagrodami będzie m.in. możliwość spotkania z Powstańcem Warszawskim, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem, pisemne podziękowania podpisane przez Powstańca Warszawskiego oraz przypinki z kotwicą Polski Walczącej.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1465150920452160/


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c