Poseł Lewicy domagał się 500 plus od chwili poczęcia. Otrzymał odpowiedź!

W lutym poseł Lewicy Marek Rutka wysłał do ZUS wniosek o wypłacenie mu dodatkowych 4,5 tysiąca w ramach świadczenia 500 plus. Chodziło o czas 9 miesięcy, od daty poczęcia do daty narodzin jej córki. Teraz otrzymał dwie odpowiedzi, od marszałek Sejmu i z gdyńskiego magistratu.

Fot. Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87096660

Na początku lutego poseł Lewicy Marek Rutka wysłał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pismo, w którym poinformował, że oczekuje wypłacenia mu dodatkowych 4,5 tysięcy złotych w ramach świadczenia 500 plus. Chodziło dokładnie o czas 9 miesięcy, od poczęcia do urodzenia się jego córki. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na absurdalne, jego zdaniem, uzasadnienie wyroku Trybunały Konstytucyjnego odnośnie aborcji. Przypomnijmy, decyzją TK aborcja, nawet w podczas ciężkiego uszkodzenia płodu, jest niezgodna z Konstytucją.

Teraz Marek Rutki dostał dwie odpowiedzi. pierwszą od gdyńskiego magistratu, ponieważ w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych to tak go pokierowano z wnioskiem. W rozmowie z Onet przekazał szczegóły wiadomości.

„Urząd napisał mi, że mam wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus i ponownie go złożyć. To dziwne, ale i przecież niezgodne z prawem. Bo moja żona wypełniła już taki wniosek na moją córkę i pobiera świadczenie 500 plus.”

-tłumaczy poseł, dodając, że taka odpowiedź jest dla niego ewidentną grą na czas, który sam nie wie jak postąpić w takiej sytuacji. Drugą odpowiedź Marek Rutka otrzymał od Elżbiety Witek, marszałek Sejmu. Ona natomiast tłumaczy, że prawo do świadczenia wychowawczego nie przysługuje wcześniej niż od dnia pojawienia się na świecie dziecka i do dnia, aż skończy 18 rok życia. Te wiadomości jednak nie są dla posła wystarczające.

„Jak widać, PiS wprowadził dwie kategorie dzieci. Jedna na użytek Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, a druga na użytek systemu 500 plus. Każda z tych kategorii ma różne prawa. Dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że władza planuje utworzenie nowego urzędu ds. rodziny i demografii. Być może tam powstanie nowa, spójna definicja dziecka IV RP?”

-dodaje Marek Rutka w rozmowie z portalem.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c