Poszedł na marsz w koszulce SS. W jego mieszkaniu znaleziono materiały faszystowskie

Warszawscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podczas przemarszu jednego ze zgromadzeń 1 maja br. miał na sobie koszulkę z symbolem odnoszącym się do nazistowskiej formacji SS. W jego mieszkaniu znajdowały się też inne przedmioty propagujące ustrój totalitarny. W każdym tego typu przypadku policjanci podejmują czynności mające za cel ustalenie oraz zatrzymanie osób łamiących prawo oraz ujawnienie i zabezpieczenie dowodu przestępstwa, bądź wykroczenia.

W nocy z soboty na niedzielę warszawscy policjanci zatrzymali 34-latka, który podczas manifestacji pod nazwą „Szturmowe Święto Pracy” miał na sobie koszulkę z symbolem odnoszącym się do nazistowskiej formacji SS. Zdarzenie miało miejsce w dniu 1 maja. Uczestnicy manifestacji przechodzili z Placu Zamkowego, w kierunku al. Ujazdowskich. Na Nowym Świecie u zbiegu z ul. Świętokrzyską zostali zablokowani przez osoby związane z ruchem Obywatele RP.

Zatrzymanie mężczyzny to efekt czynności prowadzonych przez policjantów, a związanych z możliwością naruszenia prawa przez niektórych uczestników zgromadzenia.

W trakcie przeszukania jego miejsca pobytu policjanci znaleźli koszulkę z zakazanym symbolem, a także wiele materiałów o charakterze propagującym ustrój totalitarny, w tym książkę odnoszącą się bezpośrednio do ustroju faszystowskiego.

Jutro mężczyzna zostanie przekazany do dyspozycji prokuratora wraz z zebranym w sprawie materiałem dowodowym, który zostanie poddany ocenie prawno-karnej, a następnie w oparciu o jego analizę podjęta zostanie decyzja o przedstawieniu ewentualnych zarzutów. Policja prowadzi postępowanie w kierunku art. 256 kk, czyli propagowania ustroju faszystowskiego. Jest to czyn zagrożony karą nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Warto podkreślić, że zabezpieczenie zgromadzeń, manifestacji to przede wszystkim praca policjantów działających w pododdziałach zwartych, których głównym celem – tak jak było to 1 maja – jest niedopuszczenie do niepotrzebnego konfliktu pomiędzy dwoma grupami osób, które w stosunku do siebie były agresywne, wrogo nastawione i prezentowały skrajnie odmienne poglądy polityczne i społeczne. To zadanie zostało przez policjantów w pełni zrealizowane.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.