Powraca odra! Niepokojące dane o wzroście zachorowań. GIS apeluje

WHO odnotowało niepokojący wzrost zachorowań na odrę na terenach Europy. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do rodziców oraz opiekunów o uzupełnienie zaległych szczepień dzieci

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Odra jest wysoce zakaźną, rozprzestrzeniającą się drogą powietrzno-kropelkową, chorobą wirusową, która jest zdolna do wywołania epidemii. Wirusy przenoszą się podczas kaszlu i kichania osoby zakażonej, a pozostają aktywne w powietrzu i na skażonych powierzchniach nawet przez kilka godzin. Chory jest zakaźny dla otoczenia już kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, do 3-4 dni po wystąpieniu wysypki.

Ponadto po kontakcie z osobą zakażoną, ryzyko zachorowania jest bardzo duże. Wskazuje się, że osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona, w razie styczności z chorym zakazi się z blisko stu procentowym prawdopodobieństwem. Początkowo u chorego można zaobserwować katar, suchy, męczący kaszel, zapalenie gardła, spojówek oraz wysoką gorączkę. Natomiast po 3-4 dniach pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką (znikają po wystąpieniu wysypki). Plamisto-grudkowa wysypka na początku pojawia się za uszami i na twarzy, potem przechodzi na tułów i kończyny. Powikłania po odrze występują nawet u 30 procent chorych.

W zeszłym roku nastąpił ogromny wzrost zachorowań na odrę. W 41 krajów Europy (w tym Turcji, Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu) zarejestrowanych zostało 42 200 przypadków odry, przy czym w 2022 roku odnotowano ich jedynie 941. W Rumunii w grudniu 2023 roku ogłoszono epidemię odry.

W ubiegłym roku w Polsce odnotowano 36 potwierdzonych przypadków odry, rok wcześniej było ich natomiast 27. Z kolei w styczniu tego roku stwierdzono już dziewięć przypadków, a Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmuje, że w nadchodzących miesiącach spodziewana jest większa liczba przypadków odry.

Jak wyjaśnia dyrektor regionalny WHO na Europę, dr Hans Henri P. Kluge, szczepienia są jedynym sposobem by chronić najmłodszych przed tą potencjalnie niebezpieczną chorobą. Dodaje, iż konieczne są pilne działania w zakresie szczepień, aby zatrzymać transmisję i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się. Przekazuje również, że w regionie zaobserwowano nie tylko 30-krotny wzrost liczby przypadków odry, ale także prawie 21 tys. hospitalizacji i pięć zgonów w dwóch krajach z powodu odry.

Taki wzrost liczby zachorowań wynika z mniejszej liczy dzieci zaszczepionych podczas pandemii COVID-19, wyjaśnia WHO. Zauważono także, że po pandemii więcej osób podróżowało za granicę, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do rodziców oraz opiekunów, aby nie przekładali na później decyzji o szczepieniu swoich pociech.

Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Podawana jest w dwóch dawkach – pierwsza w wieku 13-15 miesięcy, druga ok. szóstego roku życia. Skuteczność szczepienia po dwóch dawkach szczepionki wynosi 98-99 proc., a odporność utrzymuje się do końca życia.

Źródło: Interia

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl