Prawie 1800 złotych zasiłku. Nie każdy jednak go otrzyma

W zeszłym roku wysokość zasiłku dla bezrobotnych gwałtownie wzrosła, z uwagi na wysoką inflację. W tym roku jego kwota wynosi 1790,28 złotych brutto, jednak nie każdemu przysługuje

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak wszystkie świadczenia, również zasiłek dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji, która opiera się na średniorocznej inflacji. Waloryzacja zasiłku wypada 1 czerwca. Obecne kwoty świadczenia wynoszą 1491,90 zł brutto (w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku) oraz 1171,60 zł brutto (w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku). Dotyczą one jednak osób, które przepracowały przynajmniej 5 lat.

Z kolei osobom, które pracowały mniej niż 5 lat, przysługuje 80 procent wyżej podanych kwot. Pracownicy z ponad 20 letnim stażem mogą liczyć natomiast na 120 procent świadczenia, czyli 1790,28 złotych brutto (przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia) o 1405,92 złotych brutto (po okresie 3 miesięcy).

Aby jednak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o niego musi być zarejestrowana w urzędzie pracy. Świadczenie będzie wypłacone wtedy, gdy nie ma propozycji pracy lub stażu. Ponadto, o zasiłek mogą ubiegać się osoby, które w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji jako osoba bezrobotna zatrudnieni byli przez okres przynajmniej 365 dni i osiągnęli wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, a od ich wypłaty odciągnięto składki na Fundusz Pracy.

Świadczenie wypłacane jest przez 180 dni lub przez 365 dni. Półroczne wypłacanie zasiłku dotyczy osób zamieszkujących powiat, w którym ,w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku, bezrobocie nie przekraczało poziomu 150 procent przeciętnej stopy bezrobocia dla całego kraju.

Z kolei roczne wypłacanie zasiłku przysługuje osobom samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 15 lat lub których współmałżonek również jest bezrobotny oraz utracił prawo do świadczenia. O taką formę wsparcia ubiegać się mogą również osoby powyżej 50 roku życia z co najmniej 20 letnim stażem pracy. Ponadto, bezrobotny w okresie pobierania zasiłku musi zamieszkuje powiat, na którego obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku stopa bezrobocia przekraczała poziom 150 procent przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, tak samo jak w wypadku warunku dotyczącego półrocznego wypłacania świadczenia.

Źródło: Interia

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl